
Nowy proces wytwarzania tytanu opracowany przez organizację badawczą SRI International może obniżyć koszty produkcji jego stopów, powodując, że znajdą zastosowanie w motoryzacji.
Jak donosi MIT Technology Review, standardowa metoda używana do produkcji tytanu jest kosztowna, pracochłonna i zużywa dużo energii. Wykorzystywany do tego celu proces Krolla obecny jest w metalurgii od ponad 80 lat.
Pozwala on na tworzenie chlorku tytanu TiCl4 poprzez ogrzewanie dwutlenku tytanu do około 1000 stopni Celsjusza, wchodząc w reakcję z chlorem. Związek pokrywa się następnie argonem i poddaje działaniu magnezu w temperaturze około 850 stopni Celsjusza. Odbywa się to w wannach ze stali nierdzewnej, które również reagują z tytanem, tworząc ponad 20% związków żelaza i tytanu, które są ręcznie usuwane.
Nowa technika opracowana przez SRI wymaga włożenia w proces dużo mniej energii niż technika Krolla. Wykorzystuje ona łuki plazmy, które ułatwiają reakcje pomiędzy cząsteczkami wodoru i chlorku tytanu, chemicznie uzyskanemu z rudy. Ta reakcja pozwala na tworzenie się pary tytanu, które następnie ostyga, tworząc proszek.
Tytan jest obecnie wykorzystywany tylko w aplikacjach, w których uzasadnione są jego wysokie koszty wytwarzania. Nowa technika może je znacząco obniżyć i uczynić stopy tytanu realną alternatywą dla zastosowań na rynku motoryzacyjnym.
Kolejną zaletą nowej techniki jest fakt, że tytan już w trakcie procesu może być formowany w kształty zbliżone do docelowych detali. Metoda Krolla pozwala uzyskiwać bowiem wyłącznie bloki tytanowe, które są dość trudne w obróbce, a ona sama powoduje kosztowne straty materiałowe.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-