Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-07-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-07-21
Nowe oblicze klejów
Nowe oblicze klejów
Nowe oblicze klejów

Jeśli umieścimy dowolny rodzaj materiału stałego w oceanie, pewien rodzaj skorupiaków – wąsonogi – z pewnością bardzo mocno się do niego przyczepi. Jednak, jeśli spróbowalibyśmy pod wodą nanieść na niego warstwę kleju, nasza próba zakończy się niepowodzeniem. Naukowcy odkryli niedawno, dlaczego wąsonogom się to udaje, co może być okazją do stworzenia przełomowej technologii adhezyjnej.

Od pewnego czasu, wiadomo było, że gdy wolnopływające larwy wąsonoga chcą się schronić, przylepiają się do przedmiotów, wydzielając dwa rodzaje płynów. Założono, że te dwie substancje, zmieszane ze sobą, mogą stworzyć bioadhezyjny klej, rodzaj dwuskładnikowego spoiwa. Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle jest blisko osiągnięcia tego celu.

Poprzez badanie larw wąsonogów przy użyciu nowoczesnych technik obrazowania, naukowcy odkryli, że proces adhezji zostaje zapoczątkowany wydzieleniem kropli olejowatej cieczy wydzielanej na powierzchni styku, która odpycha od niej wodę. Drugi sekretny składnik, fosfoproteina pozwala następnie przykleić się do „oczyszczonej" wstępnie powierzchni.

Badacze żywią nadzieję, że ich nowoodkryta wiedza zbliży ich do opracowania klejów medycznych, które będą mogły być stosowane do przyklejania implantów do korpusu ciała.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :