Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-08
Nowoczesne laboratorium obrabiarek Politechniki Świętokrzyskiej
Nowoczesne laboratorium obrabiarek Politechniki Świętokrzyskiej
Nowoczesne laboratorium obrabiarek Politechniki Świętokrzyskiej
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach uruchomiła 23 marca laboratorium sterowanych numerycznie obrabiarek. Następnie w asyście minister nauki Barbary Kudryckiej wmurowano kamień węgielny pod Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, czytamy w komunikacie PAP.

Nowoczesne wyposażenie laboratorium pozwoli prowadzić szerzej zakrojone badania z zakresu metrologii oraz sterowanych numerycznie obrabiarek, a także ich zastosowania w automatyce produkcji. Laboratorium dysponuje własnym centrum frezarskim i tokarskim, robotem sterującym obrabiarkami, profilometrem optycznym, a także współrzędnościową i współrzędnościową optyczną maszyną pomiarową. Wartość całej inwestycji, to 6,2 miliona złotych.

Nowe laboratorium sterowanych numerycznie obrabiarek jest jedną z 17 politechnicznych pracowni modernizowanych w ramach projektu MOLAB. Projekt ten dotyczy rozwoju infrastruktury badawczej publicznych uczelni w regionie świętokrzyskim. Jest on realizowany wspólnie przez Politechnikę Świętokrzyską i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu Innowacyjna Gospodarka. Wartość całego programu, to 25 milionów euro.

„Ten projekt udowadnia, że uczelnie, które współpracują ze sobą, mogą realizować wspólne przedsięwzięcia dla poprawy jakości badań naukowych.” – stwierdziła minister Kudrycka. „Bez najnowocześniejszej infrastruktury laboratoryjnej nie osiągniemy najwyższej jakości badań.” – dodała.

Minister wzięła również udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy, ‘inteligentny’ budynek dydaktyczno-laboratoryjny Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Ma on być zasilany energią odnawialną.

W budynku znajdzie się 22 sal wykładowych, audytoryjnych, ćwiczeniowych i pracowni komputerowych, rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Znajdą się w nim również cztery nowoczesne laboratoria: odnawialnych źródeł energii, inteligentnych systemów, wymiany i odzysku ciepła oraz nano- i ekoinżynierii.

Obiekt powstaje w ramach projektu ‘Energis’, finansowanego przez Unię Europejską z programu Infrastruktura i Środowisko. Ta warta 24 miliony złotych inwestycja ma zostać zakończona na początku 2012 roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także