Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-30
Odkrycie nowej metody przyspiesza bioprinting 3D
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Druk 3D, a dokładnie bioprinting, stałby się niesamowitym przełomem w świecie medycyny. Nieskalowana góra to zdolność do drukowania narządów specyficznych dla pacjenta. Obecnie proste tkanki są drukowane przez różne firmy. Przykładowo, Poietis opracował metodę drukowania komórek skóry i tkanek wątroby. Jednak zanim specyficzne dla pacjenta przeszczepy narządów staną się rzeczywistością, biodruk 3D czeka długa droga.

Opracowane w TU Wien rusztowanie 3D i bioatrament pozwolą naukowcom przejść na wyższy poziom w badaniach dotyczących zachowania komórek. Jest to bardzo ważny aspekt nowych metod leczenia, a wprowadzenie do nich komórek macierzystych umożliwiłoby tworzenie w pełni dostosowanych do biorcy tkanek.

Zachowanie komórek znacznie się różni w zależności od właściwości chemicznych, kształtu, czy natury środowiska. Musi ono zachować odpowiedni balans między sztywnością a elastycznością. Kluczem zatem jest stworzenie nowego środowiska do osadzania komórek, które zostaną dokładnie tam się dokładnie tam, gdzie zostaną wystrzelone zogniskowaną wiązką laserową.

Zespół z Wiednia rozwiązał ten problem dzięki metodzie polimeryzacji dwufotonowej. Jest to proces powolny, ale dzięki zastosowaniu rusztowań druk może zachodzić w ciągu kilku godzin. Można teraz dokładnie określić, jak powinna zachowywać się struktura środowiska, aby zachodziły pożądane typy migracji i wzrost komórek.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
engineering.com; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także