
Druk 3D, a dokładnie bioprinting, stałby się niesamowitym przełomem w świecie medycyny. Nieskalowana góra to zdolność do drukowania narządów specyficznych dla pacjenta. Obecnie proste tkanki są drukowane przez różne firmy. Przykładowo, Poietis opracował metodę drukowania komórek skóry i tkanek wątroby. Jednak zanim specyficzne dla pacjenta przeszczepy narządów staną się rzeczywistością, biodruk 3D czeka długa droga.
Opracowane w TU Wien rusztowanie 3D i bioatrament pozwolą naukowcom przejść na wyższy poziom w badaniach dotyczących zachowania komórek. Jest to bardzo ważny aspekt nowych metod leczenia, a wprowadzenie do nich komórek macierzystych umożliwiłoby tworzenie w pełni dostosowanych do biorcy tkanek.
Zachowanie komórek znacznie się różni w zależności od właściwości chemicznych, kształtu, czy natury środowiska. Musi ono zachować odpowiedni balans między sztywnością a elastycznością. Kluczem zatem jest stworzenie nowego środowiska do osadzania komórek, które zostaną dokładnie tam się dokładnie tam, gdzie zostaną wystrzelone zogniskowaną wiązką laserową.
Zespół z Wiednia rozwiązał ten problem dzięki metodzie polimeryzacji dwufotonowej. Jest to proces powolny, ale dzięki zastosowaniu rusztowań druk może zachodzić w ciągu kilku godzin. Można teraz dokładnie określić, jak powinna zachowywać się struktura środowiska, aby zachodziły pożądane typy migracji i wzrost komórek.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- engineering.com; sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest szafa sterownicza?
Szafa sterownicza jest sposobem na uporządkowanie skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-