
Naukowcy z Hiszpanii ogłosili wynalezienie pierwszego polimeru, który całkowicie spontanicznie naprawia swoją strukturę bez interwencji człowieka. Nowy materiał może być stosowany w celu poprawy bezpieczeństwa i żywotności elementów z tworzyw sztucznych w produktach codziennego użytku, takich jak elementy elektryczne, samochody, a nawet domy.
Naukowcy nazwali nowy materiał mianem „Terminatora" w hołdzie zmieniającemu kształt po stopieniu robota T-100 z drugiej części filmu o tym samym tytule. Badania opublikowano w Royal Society of Chemistry journal Materials Horizons.
Samoleczące się materiały, które nie wymagają katalizatora nie były dotychczas znane. Naukowcy przygotowali je, natomiast niewielkim kosztem, ze zwykłych polimerów, tworząc termoutwardzalny elastomer – poli(urea-uretan). Dzięki reakcji metatezy, w warunkach pokojowych materiał ulega regeneracji.
Elastomer wykazuje właściwości uszczelniające i cechuje się dużą adhezyjnością. Potrafi się zregenerować w 97%, nawet po podzieleniu go na dwie części żyletką, jak zrobili to badacze. Materiał jest niestety bardzo wrażliwy na rozciąganie, podczas którego się kruszy.
Wynalazcy wierzą, że ich elastomer znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłowych i nie tylko. Materiał jest bardzo łatwy i szybki w produkcji, co czyni go pod tym względem niezwykle atrakcyjnym.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-