Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-02-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-03
Prąd dla małych firm – jak zaoszczędzić?
Prąd dla małych firm – jak zaoszczędzić?

Dla przedsiębiorców prowadzących małe firmy zakup lub wynajęcie lokalu użytkowego na biznes to wyzwanie organizacyjne i logistyczne, ale przede wszystkim finansowe. Poza czynszem i kosztami utrzymania, sporą część budżetu firm pochłaniają rachunki, w tym rachunki za prąd. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak wpłynąć na koszty energii elektrycznej w firmie.

Mimo czarnych chmur, które pojawiły się nad głowami polskich przedsiębiorców, podwyżki cen prądu w nowym roku nie okazały się tak wysokie, jak przepowiadały media i eksperci ekonomiczni. Statystycznie ceny rosną, ale rynek wyciąga pomocną dłoń i oferuje możliwości obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Plany cenowe oferowane przez dostawców prądu w Polsce dzielą się na cztery podstawowe grupy. Przynależność do danej grupy wynika z poziomu napięcia energii u odbiorcy końcowego. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu i gospodarstwa domowe korzystają z grupy taryfowej G. Urząd Regulacji Energetyki czuwa, by ceny w ramach tych taryf utrzymywały się na stabilnym poziomie. Podmioty gospodarcze - małe, duże i średnie firmy - w zależności od wysokości napięcia pobieranej energii, korzystają z nieregulowanych urzędowo grup taryfowych A, B i C. W tym przypadku ceny ustalają poszczególne spółki obrotu energią elektryczną.

Małe firmy usługowe korzystają z taryfy C. Taryfa B przeznaczona jest dla średnich przedsiębiorstw, rozliczają się w niej głównie przedsiębiorstwa z branży hotelarskiej czy rozrywkowej. Taryfa A przeznaczona jest dla dużych zakładów produkcyjnych.

Kontroluj pracę urządzeń biurowych

Sprzedawcy energii elektrycznej ustalają stawki biznesowe, rynek reguluje ceny, ale przedsiębiorcy mogą wpłynąć na wysokość rachunków, wdrażając w firmach różne rozwiązania optymalizacyjne i dobierając właściwe oferty.

Racjonalne korzystanie z urządzeń biurowych oraz sprzętu AGD w pomieszczeniach socjalnych może pomóc w obniżeniu rachunków za prąd. Warto wdrożyć w firmie dobry zwyczaj odłączania od prądu wszystkich urządzeń (komputerów, drukarek, ekspresów do kawy czy mikrofalówek) przed weekendem czy dłuższą przerwą świąteczną. W branżach przemysłowych będzie to miało znaczenie marginalne, ale w przypadku małych i średnich firm usługowych może przynieść pozytywne rezultaty. Kserokopiarka, która nie została wyłączona po godzinach pracy, może zużywać w ciągu roku nawet 1000 kWh energii elektrycznej więcej niż taka, której praca jest kontrolowana. Wystarczy wyłączyć ksero po zakończonej pracy, nadzorować pracę pozostałych energochłonnych urządzeń, a w firmowym budżecie pozostanie od kilkuset do kilku tysięcy złotych więcej w skali roku. Rozsądny przedsiębiorca na pewno znajdzie sposób, by spożytkować te pieniądze lepiej niż na rachunki za prąd.

Wybierz taryfę dla swojej firmy

Kilka złotych z kwoty na rachunku firmowym utniemy też, optymalnie dobierając ofertę i taryfę u dostawcy. Dla małych i średnich firm przeznaczona jest taryfa C11. Jej zalety to klarowne warunki współpracy z operatorem, idealnie dopasowane do codziennej pracy biurowej lub niewielkiej działalności handlowo-usługowej. W taryfie C11 rozliczamy się w strefie całodobowej, płacąc jednolitą stawkę, niezależnie od godziny poboru energii. Eliminuje to komplikacje i ułatwia rozliczenie oraz planowanie pracy. Jeżeli jednak firma działa o nietypowych porach i korzysta z energii elektrycznej przede wszystkim nocą lub w godzinach poza szczytem, może zaoszczędzić, wybierając jedną z taryf dwustrefowych C12. Szczegóły dotyczące rozliczeń znajdują się na stronach dostawców.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Linkhouse
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także