
Producent precyzyjnych łożysk, niemiecka firma Schaeffler świętuje 125. rocznicę opatentowania urządzenia, które po raz pierwszy umożliwiło produkcję precyzyjnych kulek z hartowanej stali, które okazywały się być idealnie okrągłe i jednakowej wielkości.
W 1883 roku, po serii żmudnych prób, niemiecki ślusarz Friedrich Fischer wykorzystał swój pomysł użycia do produkcji dużej ilości kulek stalowych specjalnie skonstruowanej obrabiarki. 17 lipca 1890 za swoją szlifierkę otrzymał patent (numer 55783) z rąk Cesarskiego Urzędu Patentowego.
Stalowe kulki, które Fischer produkował w rodzinnym mieście znajdowały zastosowanie głównie w łożyskach rowerowych. W tym czasie mogły być równie dobrze produkowane przy użyciu angielskich tokarek, jednak takie kule były podatne na pęknięcia, a koszt ich produkcji był ogromny. Dzięki Fischerowi od 1883 roku można było się jednak spodziewać na rynku kulek o dokładności dochodzącej do 20 µm.
Pomysłowa maszyna Fischera składała się z tarczy szlifierskiej, która obracała się mimośrodowo w stosunku do poziomej płaszczyzny obróbki. Każda kula obracała się z kolei około 30 razy wokół swojej poziomej osi, natomiast raz wokół osi pionowej. W rezultacie przez narzędzie obrabiana była cała powierzchnia kuli, dzięki czemu powstawała idealna stalowa kula. Dalsze ulepszenia dokonane przez Wilhelma Höpflingera sprawiły, że produkcja kul łożyskowych stała się jeszcze bardziej opłacalna.
Spółka Fischera, Fischer's Automatische Gusstahlkugelfabrik (FAG) to teraz najbardziej znana marka Schaeflera. Dzięki dokonaniom Fischera i Höpflingera firma do dziś produkuje doskonałej jakości łożyska.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- machinery.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!
Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-