Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-04-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-04-09
Radar konstrukcji naukowców z Instytutu Fraunhofer
Kompaktowy radar od Fraunhofer
Kompaktowy radar od Fraunhofer

Naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali lekki i kompaktowy radar, który rozpoznaje obiekty, na przykład poprzez nieprzezroczyste materiały czy podczas zawiei śnieżnej. Urządzenie działa w zakresie częstotliwości 75-110GHz. Radary pracujące z tą częstotliwością w stanie identyfikować małe przedmioty na odległość trzech kilometrów ale także penetrować materiały nieprzejrzyste, dielektryczne oraz niemetaliczne.

Ten rodzaj radarów już od dłuższego czasu jest stosowany w aplikacjach wojskowych i cywilnych, jednak niemieccy naukowcy opracowali nową, bardziej kompaktową konstrukcję, która jest przy tym modularna. Urządzanie jest rozmiarów opakowania po papierosach i może współpracować z innymi urządzeniami w sieci CAN, bądź udostępniać dane przez port USB.

Konwencjonalne radary pracujące w takim paśmie w dużej mierze ograniczają się do zastosowań© wojskowych, ponieważ ich konstrukcja wymaga ceramicznych podłoży o wadze około pięciu kilogramów, co sprawia, że są drogie i nieporęczne. Dzięki arsenkowi galu, badacze z Fraunhofer zmniejszyli gabaryty czujnika, poprawiając ponadto jego rozdzielczość. Teraz może pracować z częstotliwością większą niż magiczne 100GHz.

Kompaktowy moduł radarowy może nie tylko generować i odbierać sygnały, ale także przetwarzać cyfrowy sygnał na ruch dzięki wbudowanemu procesorowi sygnałowemu. Ponieważ zastosowano w nim antenę dielektryczną, można sterować „kątem rozwarcia" radaru w zależności od rodzaju i odległości poszukiwanego obiektu.

Fraunhofer uważa, że ich produkt posiada szeroki zakres zastosowań. Może być stosowany przede wszystkim w morskich helikopterach ratunkowych, aplikacjach bezpieczeństwa, medycznych, logistycznych i przemysłowych.

Prototyp radaru jest właśnie prezentowany na targach Hannover Messe. Wystawcy prezentują jego możliwości na stanowisku z dwoma rurami wypełnionymi wodą między którymi jest szczelina wypełniona mgłą; radar potrafi wykryć poziom wody po jej drugiej stronie.

Fraunhofer szacuje, że ulepszona wersja radaru będzie dostępna na rynku w przeciągu następnych dwóch lat.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także