
Trzech studentów fizyki z University of British Columbia opracowało urządzenie do recyklingu tworzyw sztucznych, które w domowych warunkach formuje je w materiał nadający się do wykorzystania w druku 3D.
ProtoCycler opiera swoje działanie na mieleniu tworzyw wchodzących w skład butelek czy klocków LEGO, późniejszym topieniu i wytłaczaniu do postaci filamentu wykorzystywanego w desktopowych drukarkach.
Warto wspomnieć, że urządzenie rozpoczęło swoją przygodę jako projekt, który Dennon Oosterman Alex Kay oraz David Joyce realizowali w trakcie studiów.
- Byliśmy zaniepokojeni ilością odpadów generowanych z tworzyw sztucznych podczas pracy nad naszymi projektami inżynierskimi, więc poszukiwaliśmy sposobu ich recyklingu – powiedział Oosterman.
Chociaż na rynku istnieją wytłaczarki i maszynki do mielenia plastików, ProtoCycler łączy w sobie obydwa urządzenia, jest szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Może produkować włókna długości 10 metrów w zaledwie minutę, co czyni go najszybszą maszyną tego typu.
Kilogram szpuli tworzywa wyprodukowanego przez ProtoCycler kosztuje 5 dolarów, nawet jeśli produkujemy je z granulatów dostępnych w sprzedaży. Najtańsza szpula zakupiona w sklepie to z kolei koszt aż 30 dolarów.
W ubiegłym roku, Oosterman, Kay i Joyce utworzyli spółkę ReDeTec, która ma za zadanie wprowadzić produkt na rynek. Efektem tego ProtoCycler jest dostępny w przedsprzedaży za 699 dolarów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Cięcie plastiku i innych tworzyw sztucznych
Plastik to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywany do produkcji praktycznie wszystkiego. Można go znaleźć wszędzie - od pudełek...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-