
Red Bull Technology – produkcyjny potentat, który stoi za sukcesami zespołu formuły 1 Red Bull Racing – stał się pierwszym brytyjskim użytkownikiem technologii KinematicsGroup od Heidenhaina, która zwiększa dokładność obróbki. Osiągnięto poprawę na poziomie pomiędzy 2,5 a 5 razy przy użyciu nowych maszyn.
„Wytwarzanie każdego elementu z dokładnością mikronów, pozwala nam uzyskiwać ułamki sekund przewagi podczas okrążeni,” wyjaśnia inżynier produkcji Red Bull Technology, Mike Hughes.
„Tak więc, jeśli możemy poprawić dokładność obróbki, spotykając się z coraz bardziej surowymi wymaganiami projektowymi, oraz jednocześnie skrócić czas produkcji, możemy dostarczyć samochód bardziej konkurencyjny na torze.”
„Taka strategia odnosi się do każdego komponentu produkowanego przez zespół – w tym podwozia z włókna węglowego, które są produkowane w formach obrabianych na wieloosiowych frezarkach CNC.”
„Ponieważ dokładność końcowej postaci elementu zależy od dokładności maszyn, musimy zadbać o to by ich geometryczna poprawność w odwzorowaniu naszych projektów, była jak największa.”
„Wiedzieliśmy do tej pory, że obrabiarki niosą za sobą niedokładności, ponieważ są bardzo złożonym mechanizmem. Dlatego zdecydowaliśmy się skupić na eliminacji konieczności pozycjonowania osi, zwiększeniu prostoliniowości, zmniejszeniu błędu kąta, także w stosunku do efektora obrabiarki oraz błędu przesunięcia osi.”
„Nasze wytyczne są ograniczone nakładami inwestycyjnymi i na początku rozważaliśmy zakup nowej maszyny 5-osiowej do robienia form. Zdecydowaliśmy się jednak skorzystać z alternatywnego – innowacyjnego podejścia, by móc w pełni wykorzystać to, co już mamy.”
5-osiowe centrum Red Bulla wyposażone jest w system sterowania Heidenhain, który udostępnił firmie rozwiązanie KinematicsComp.
KinematicsComp pozwala oszacować błędy na podstawie 43 parametrów na 5-osiowej maszynie. Red Bull wyszczególnił 21 błędów dla osi liniowych, przy wykorzystaniu interferometru laserowego LAcer Tracer firmy Etalon.
„Rezultat jest oszałamiający – KinematicsComp pozwala zwiększyć dokładność o 2,5 do 5 razy.”
Kalibracji poddanych zostały dwie maszyny: iTNC 530 CNC. Procedury KinematicsComp będą teraz wykorzystywane do corocznej rekalibracji maszyn.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- machinery.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Frezowanie tworzyw sztucznych – najważniejsze zagadnienia
Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia ze względu na swoje doskonałe właściwości mechaniczne,...
-
-
-
-