Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-06-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-06-09
Resurs suwnicy – jak obliczyć czy można wydłużyć eksploatację?
Resurs suwnicy – jak obliczyć czy można wydłużyć eksploatację?

Z czym wiąże się resurs urządzeń dźwignicowych? Jak ocenić lub obliczyć stopień wykorzystania popularnych w wielu gałęziach przemysłu suwnic? Jak dowiedzieć się, czy możliwość wydłużenia eksploatacji dźwignicy wchodzi w ogóle w grę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z resursem suwnicy znaleźć można w naszym wpisie. Już teraz zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy są zainteresowani zdobyciem cennej wiedzy z tego zakresu.

 

Inspekcje suwnic - dlaczego warto je przeprowadzać?

Profesjonalny i regularnie wykonywany przegląd suwnic ma na celu głównie ocenę bezpieczeństwa eksploatowanego sprzętu oraz wykrycie stopnia zużycia dźwignicy. Do tego pozwoli też z sukcesem zidentyfikować wykonanie niezbędnych prac konserwacyjnych. Wymienione czynności w efekcie pozwolą zapewnić niezwykle wydajną i bezpieczną pracę z wykorzystaniem nowoczesnych dźwignic. Ponadto fachowe inspekcje suwnic umożliwią także zweryfikowanie, czy sprzęt jest zgodny z aktualnymi przepisami i standardami. Dzięki temu będzie można mówić o pracy bez żadnych zakłóceń. Więcej na temat inspekcji suwnic oraz konserwacji zapobiegawczej tego rodzaju urządzeń, dowiedzieć się można, odwiedzając stronę: https://www.konecranes.com/pl/serwis/konserwacja-suwnic.

 

Czym jest resurs suwnicy?

Mianem resursu dźwignicy określa się żywotność urządzeń transportu bliskiego, która jest wyrażana w liczbie cykli pracy oraz stanie obciążenia UTB w założonym przez producenta okresie eksploatacji. Dodatkowo resurs stanowi także dokładne określenie puli cykli lub godzin pracy, które może wykorzystać konkretne urządzenie dźwignicowe. Systematyczne stosowanie się do założeń resursu pozwoli na stworzenie maksymalnie bezpiecznych warunków użytkowania dźwignicy i sprawi, że nawet serwis dźwignicy nie wykaże konieczności wykonania żadnej naprawy. W przypadku suwnic najczęściej i najbardziej intensywnie wykorzystuje się mechanizm podnoszenia. Nie powinno więc nikogo dziwić, że to właśnie resurs tego elementu konstrukcyjnego wykorzystywany jest w praktyce najczęściej.

foto1(8).jpg

Jak obliczyć resurs suwnicy?

Aby można było dokładnie obliczyć stopień wykorzystania suwnicy i wskazać, jak duży jest stopień jej zużycia, warto bazować na kilku danych. Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim grupę natężenia pracy mechanizmów związaną z projektowaną przez producenta żywotnością tych mechanizmów oraz grupę konstrukcji nośnej suwnicy. Wymienione dane znaleźć można w dokumentacji przygotowanej przez producenta urządzeń transportu bliskiego (UTB), do których zalicza się m.in. suwnice. W praktyce informacje te znajdą się np. na tabliczkach znamionowych suwnic lub w załączonych do dokumentacji deklaracjach. Dane te wykorzystać można do obliczenia resursu urządzeń UTB.

Resurs urządzeń transportu bliskiego można też łatwo obliczyć z wykorzystaniem zapisów dokonanych przez rejestratory widma obciążenia i czasu pracy mechanizmu z obciążeniem oraz bez obciążenia. W takiej sytuacji osoba eksploatująca suwnicę może samodzielnie i precyzyjnie określić stopień wykorzystania resursu. Jeśli zaś dane dotyczące widma obciążeń i liczby cykli w ciągu roku nie są dostępne, wówczas warto sugerować się zasadami wskazanymi w normie ISO 12482-2014.

 

Ważny raport z przeglądu specjalnego

Regularnie wykonywane konserwacje suwnicy i prace serwisowe pozwalają z pewnością na to, by móc bezpiecznie i wydajnie eksploatować każdą dźwignicę. Warto jednak wiedzieć, że o faktycznym zużyciu mechanizmów i konstrukcji nośnej decydować będzie raport z przeglądu specjalnego. Kiedy następuje konieczność wykonania takiego raportu? Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy wykorzysta się resurs przynajmniej jednego z mechanizmów dźwignicy. Na podstawie wyników przeglądu specjalnego można też ocenić, czy opłacalne jest wykonanie kapitalnego remontu suwnicy. Warto też dodać, że wykonanie przeglądu specjalnego dźwignicy pozwoli na ograniczenie wystąpienia ryzyka awarii, nieszczęśliwego wypadku oraz będzie zapobiegać zatrzymaniu pracy urządzenia zaliczanego do grupy UTB.

 

Złomowanie suwnicy - kiedy niezbędne?

Wydłużenie okresu eksploatacji suwnicy czy innej dźwignicy nie zawsze jest możliwe. Jeśli więc w przypadku danego urządzenia nie wchodzi w grę modernizacja czy zastosowanie części zamiennych, nieraz jedyną możliwością okazuje się złomowanie. Taka sytuacja wystąpi wówczas, gdy stwierdzi się zmęczenie konstrukcji nośnej suwnicy lub zauważy utratę geometrii konstrukcji nośnej, spowodowaną licznymi przeciążeniami. Do tego wskazanie do złomowania przedstawione w przeglądzie specjalnym właściwie nie daje użytkownikom suwnicy żadnej innej możliwości dalszego użytkowania dźwignicy.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
konecranes.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także