
Stratays Ltd, producent drukarek 3D oraz systemów produkcyjnych dla prototypów i produkcji seryjnej, oraz Materialise, belgijski pionier oprogramowania i rozwiązań 3D, połączyli siły na wybiegach Paris Fashion Week. Przyszli z pomocą Irisowi Van Herpensowi.
Holdenderski projektant zaprezentował 11-częściową kolekcję, w tym skomplikowaną spódnicę oraz pelerynę. Z artystą współpracowali procesor Neri Oxman z MIT, z ramienia Stratasys oraz austriacki architekt, współpracujący z Materialise, Julia Koerner.
Van Herpen, Koerner oraz Materialise testują granice stosowalności druku 3D, udowadniając po raz kolejny, że normalne reguły nie imają się połączeń mody oraz nowoczesnej technologii.
Specjalnie z myślą o kolekcji, użyto nowego elastycznego tworzywa sztucznego, które pozwoliło na wydruk niezwykle złożonej sukni (na zdjęciu). Do jej wytworzenia użyto technologii spieku laserowego.
Julia Koerner powiedziała: „Moja współpraca z Materialise oraz Irisem van Herpenem sprawiła, że udało się stworzyć bardzo złożoną strukturę, która nomen omen była projektowana w sposób parametryczny. SLS w połączeniu z nowym elastycznym materiałem pozwala na uzyskiwanie zagadkowych efektów. Dość wspomnień o eliminacji szwów oraz cięć, które są nieodłączną cechą krawiectwa."
Dzięki technologii Stratays Objet Connex, pozwalającej na druk wieloma materiałami, udało się stworzyć niezwykłą spódnicę oraz pelerynę, o której wcześniej wspomniano. Technologia pozwoliła na użycie tworzyw o różnych właściwościach mechanicznych, co zaowocowało niezwykle ciekawym produktem.
„Zdolność do różnicowania twardości i elastyczności, zainspirowała nas do zaprojektowania „niejako drugiej skóry". Nie tylko odzieży, ale także jej ruchu. Niewiarygodne możliwości pozwalają na zastępowanie skomplikowanych koronek kodem, który następnie przetwarzany jest na ruchy głowicy drukarki. Żyjemy w niezwykle ciekawych czasach.", podsumował Oxman.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- industrial-lasers

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-