Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-10-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-03
Silniki jednofazowe i trójfazowe - różnice
Silniki jednofazowe i trójfazowe - różnice

Silniki elektryczne są dziś wykorzystywane powszechnie. Zazwyczaj używamy ich do napędu różnych maszyn, które kupujemy gotowe lub też wykonujemy samodzielnie. Napędzają wiertarki, pralki, odkurzacze i mnóstwo innych urządzeń, których używamy na co dzień.

 

W przypadku budowy własnej maszyny musimy odpowiednio dobrać silnik sami. Na rynku znajdziemy różne ich charakterystyki i rodzaje, między innymi wersje jednofazowe i trójfazowe.

Ilość faz, a dostępna moc
Najważniejszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę kupując jakikolwiek silnik elektryczny, jest jego moc maksymalna. Powinna być przynajmniej tak duża, jakiej będzie potrzebować budowana przez nas maszyna (może to być np. stołowa piła tarczowa do drewna). Zauważymy zapewne, że do przedziału około 2-3 kilowatów na rynku królują głównie rozwiązania jednofazowe. Można je podłączyć pod każde gniazdko elektryczne. Jeśli jednak chcemy wybrać silniki elektryczne o większych mocach, to w przedziale 4-6 kilowatów dostępne są zarówno rozwiązania na jedną jak i trzy fazy, a powyżej tego pułapu znajdziemy już tylko motory trójfazowe.

Jaki silnik wybrać?
Jeśli posiadamy w domu jedynie dostęp do instalacji jednofazowej, a więc w gniazdkach jest napięcie 230 V i tylko takie, to mamy dwie możliwości. Albo wybieramy słabszy silnik, albo wnioskujemy do Zakładu Energetycznego o przyłączenie nam wszystkich trzech faz oraz podniesienie mocy umownej. W pierwszym przypadku konieczne mogą być zmiany w konstrukcji naszej maszyny, tak by potrzebowała mniejszej mocy. Wtedy spokojnie poradzimy sobie wykorzystując silnik jednofazowy o mocy poniżej 5 kilowatów. Możemy też zmodyfikować moment i prędkość obrotową dostępną na wyjściu urządzenia, stosując odpowiednie koła zębate i łańcuch napędowy. Jeśli natomiast dysponujemy instalacją trójfazową z napięciem 230 V oraz 400 V, to możemy wybrać taki silnik jak tylko chcemy.

Gdy maszyna ma być precyzyjna, powinniśmy także mieć możliwość płynnej regulacji obrotów. W tym celu możemy zastosować falowniki jednofazowe lub trójfazowe, zależnie od tego jaki silnik eksploatujemy w naszej instalacji. Warto zainwestować w takie rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy będziemy napędzać urządzenia do obróbki materiałów metalowych lub drewnianych, gdzie wymagana jest dokładność.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
kacperek.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.