Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-28
Skomplikowane kształty w zwykłej drukarce 3D
Fot. Pixabay, CC0
Fot. Pixabay, CC0

Naukowcy z Carnegie Mellon University użyli technologii druku 3D, aby stworzyć składane przedmioty.

Ich metoda wykorzystuje powszechną wadę drukowania 3D, którą przekuli w zaletę: wypaczenie w plastikowym przedmiocie po wydrukowaniu. Użyli oni względnie podstawowej drukarki, dzięki czemu cały proces był znacznie tańszy, niż mógłby być.

Gdy obiekt jest drukowany, w jego strukturze pozostają resztkowe naprężenia. W trakcie ochładzania naprężenie się zmniejsza, a powierzchnie i krawędzie plastikowego wydruku mogą ulec wypaczeniu. Technika Thermorph polega na precyzyjnym kontrolowaniu tego procesu i łączeniu podatnych na odkształcenia materiałów z materiałami podobnymi do gumy, które są odporne na kurczenie. Przedmioty drukuje się na płasko, a następnie umieszcza w gorącej wodzie, aby uruchomić kontrolowany proces zniekształcania.

Co ciekawe, system, na którym pracował zespół był podstawowy, ale wykorzystywał zaawansowane oprogramowanie. Inżynierowie sami je opracowali tak, żeby automatycznie określał prędkość drukowania i powstające wzory. W ten sposób płaskie obiekty mogą przekształcać się w dowolną liczbę różnych obiektów. Zespół z CMU stworzył królika, różę i łódź.

Według zespołu, metoda Thermorph może zaoszczędzić od 60 do 87 % czasu drukowania wymaganego dla wszystkich kształtów, które testowali w swoim badaniu. Jak dotąd zostało to wykazane tylko na mniejszych obiektach, ale w przyszłości może być skalowane, aby mieć wiele użytecznych aplikacji dla wielu różnych dziedzin.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
cmu.edu; 3ders.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także