Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-13
Świątynia Inków zrekonstruowana dzięki drukowi 3D
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

1500-letnia świątynia Pumapunku w zachodniej Boliwii, uważana za cud architektoniczny swoich czasów, została w ciągu ostatnich 500 lat zniszczona i splądrowana do tego stopnia, że nie ostał się żaden fragment składający się na pierwotny budynek.

Naukowcy rozpoczęli od stworzenia wydrukowanych 3D modeli. "Głównym wyzwaniem jest to, że większość kamieni Pumapunku jest zbyt duża, a notatki z poprzednich badań dostarczają nam skomplikowanych i kłopotliwych danych, które trudno jest sobie wyobrazić" - powiedział dr Alexei Vranich z UC Berkeley. "Drukowanie miniaturowych modeli 3D kamieni pozwoliło szybko odtworzyć strukturę".

Dr Vranich dodał: "Wysiłek ten stanowi technologiczny krok wstecz w stosunku do ostatnich metod, które wykorzystywały modelowanie komputerowe do odtwarzania struktur na ekranie, ale ludzki mózg nadal jest bardziej wydajny niż komputer, gdy chodzi o manipulowanie i wizualizowanie nieregularnych form 3D."

Naukowcy twierdzą, że tę samą technikę można wykorzystać do odbudowy starożytnego miasta Palmyra w Syrii, które zostało częściowo zniszczone przez ISIS lub świątyni Angkor Wat w Kambodży.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
library.ucla.edu; 3ders.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także