
1500-letnia świątynia Pumapunku w zachodniej Boliwii, uważana za cud architektoniczny swoich czasów, została w ciągu ostatnich 500 lat zniszczona i splądrowana do tego stopnia, że nie ostał się żaden fragment składający się na pierwotny budynek.
Naukowcy rozpoczęli od stworzenia wydrukowanych 3D modeli. "Głównym wyzwaniem jest to, że większość kamieni Pumapunku jest zbyt duża, a notatki z poprzednich badań dostarczają nam skomplikowanych i kłopotliwych danych, które trudno jest sobie wyobrazić" - powiedział dr Alexei Vranich z UC Berkeley. "Drukowanie miniaturowych modeli 3D kamieni pozwoliło szybko odtworzyć strukturę".
Dr Vranich dodał: "Wysiłek ten stanowi technologiczny krok wstecz w stosunku do ostatnich metod, które wykorzystywały modelowanie komputerowe do odtwarzania struktur na ekranie, ale ludzki mózg nadal jest bardziej wydajny niż komputer, gdy chodzi o manipulowanie i wizualizowanie nieregularnych form 3D."
Naukowcy twierdzą, że tę samą technikę można wykorzystać do odbudowy starożytnego miasta Palmyra w Syrii, które zostało częściowo zniszczone przez ISIS lub świątyni Angkor Wat w Kambodży.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- library.ucla.edu; 3ders.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Folie zabezpieczające dla produktów z branży automotive
Produkcja w branży automotive wiąże się z szeregiem procesów, które mogą mieć wpływ na estetykę zamontowanych elementów konstrukcji. Uderzenia,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-