Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-07-12
Wdrożenie technologii cięcia 3D, czyli waterjet 3d-5x

Pod koniec maja gdyńska firma TECHJET stworzyła nową serię waterjetów przeznaczoną do cięcia 3D. Maszyny posiadają głowicę I-HEAD 3D-5X, która charakteryzuje się najdoskonalszym na rynku modelem kinematycznym. Czy połączenie atrakcyjnej ceny urządzenia oraz niezmiernie łatwego oprogramowania do projektowania i obsługi procesu cięcia zaowocuje tym, że cięcie wodą 3D stanie się w Polsce bardziej popularne? Czy polski rynek jest gotowy na taką technologię? 

techjet-waterjet-3d-ihead-4.JPG
techjet-waterjet-3d-ihead-4.JPG

Cięcie 3D nie jest już luksusem, na który mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsze firmy

Firmę TECHJET interesuje nowoczesność, efektywność i oszczędność, a co za tym idzie, korzysta jedynie ze sprawdzonych i solidnych marek, jednocześnie dbając o to, by cena waterjeta 3D pozostała atrakcyjna, a koszty związane z eksploatacją - jak najmniejsze. Wyżej wymienione cechy brzmią jak przepis na udaną inwestycję.

Współwłaściciel TECHJET, Marcin Cegielski uważa, że: „Postęp technologii cięcia wodą można zauważyć zwłaszcza w kontekście optymalizacji i ulepszania funkcji mającym służyć niestandardowym zastosowaniom waterjeta. Wiadomym jest, że tradycyjne metody cięcia, takie jak laser, czy plazma nie poradzą sobie z każdym surowcem. Niektórych materiałów nie są w stanie przeciąć, a inne poprzez wpływ ciepła mogą poważnie uszkodzić lub zmienić ich właściwości."

Sekretem cięcia 3D jest głowica

Najważniejszy element stanowi głowica tnąca I-HEAD 3D-5X. Dzięki niestandardowej budowie tej głowicy możliwe jest cięcie brył oraz wszelkich płaskich detali przy jednoczesnym uniknięciu niepożądanego efektu stożka. Co więcej, w przeciwieństwie do innych głowic 3D, I-HEAD wychyla się u wylotu dyszy od pionu do kąta 45° w każdym kierunku, zamiast obracać się po prostu wkoło.

Jakie są pozostałe atuty technologii waterjet?

Głowica, rzecz jasna, jest bardzo istotna, ale nie powinniśmy zapominać o oprogramowaniu oraz funkcji nestingu 3D. Dzięki tym inteligentnym rozwiązaniom, obróbka brył staje się dziecinnie prosta przy maksymalnym wykorzystaniu ciętego materiału. W rezultacie, jesteśmy w stanie znacznie obniżyć koszta związane ze szkoleniem operatorów oraz zarządzaniem materiałem. Po prostu dążymy do maksymalnej optymalizacji.

Czy Polska jest gotowa na waterjeta 3D?

Marcin Cegielski sądzi, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prawdą jest, że polski rynek w dalszym ciągu się przygotowuje i da się zauważyć pewną nieufność wobec nowych rozwiązań, jednak widać również wyraźny postęp: "Wiele zmieniło się przez ostatnią dekadę. Myślę, że Polacy powoli zaczynają dojrzewać do tej technologii. Trzydzieści lat temu na wycinarki wodne stać było jedynie nielicznych - tych, którzy dysponowali sporym kapitałem. Później nastąpiła rewolucja cenowa, która przyczyniła się w dużym stopniu do upowszechnienia tej technologii. Szczerze wierzymy, że z waterjet 3D będzie podobnie. Jesteśmy dobrej myśli, szczególnie, że klienci coraz częściej pytają nas o możliwość cięcia w trzech wymiarach." 

waterjet-3d-igems-software.JPG
waterjet-3d-igems-software.JPG

Więcej szczegółów na temat oferty TECHJET: http://techjet.eu

Autor:
Marta Reszko
Źródło:
TECHJET
Dodał:
TECHJET Sp. z o. o.