
Sposób obrabiania drewna zależy od kilku czynników, między innymi rodzaju materiału, powierzchni czy efektów, jakie zamierzasz osiągnąć. Dlatego zakład stolarski musi być wyposażony w kilka rodzajów szlifierek, które umożliwią wykonywanie pełnego zakresu prac. Dowiedz się, jakie rodzaje szlifierek potrzebne są w każdej stolarni.
Szlifierki do stolarni – czego potrzebuje każdy stolarz?
Nie zawsze przyjdzie Ci szlifować proste i gładkie powierzchnie, do których w zupełności wystarczy użycie prostych szlifierek taśmowych. Często będziesz musiał borykać się z trudno odstępnymi miejscami, narożnikami czy skomplikowanymi kształtami. Do tego dochodzi również specyfika obrabianego materiału. Swoją stolarnię wyposażysz w dowolny rodzaj szlifierek, odwiedzając sklep z narzędziami Emast.pl.
Szlifierki taśmowe
To najbardziej wydajny rodzaj szlifierek, stąd znajdują swoje zastosowanie najczęściej właśnie w zakładach i warsztatach, rzadziej w warunkach domowych. Szlifierki taśmowe służą do pracy w ruchu liniowym, zatem pozwalają na skuteczną pracę wzdłuż włókien wełna. Szybko i skutecznie oszlifujesz nimi duże, płaskie powierzchnie drewniane, takie jak choćby blaty.
Szlifierki mimośrodowe
Ten typ szlifierek jest znacznie bardziej uniwersalny niż modele taśmowe. Umożliwiają bowiem wygładzenie powierzchni wklęsłych oraz wypukłych. Ich zastosowanie jest też nieco szersze, można nimi bowiem usuwać powłoki malarskie, a także używa się ich do renowacji starych mebli. Szlifująca płyta może mieć różne rozmiary, dlatego do własnych potrzeb dostosujesz wydajność oraz precyzję narzędzia. Szlifierki mimośrodowe wyraźnie lepiej sprawdzają się również podczas szlifowania trudniej dostępnych miejsc.
Szlifierki oscylacyjne
Jest to bardzo wydajny rodzaj szlifierek. Od mimośrodowych różnią się tym, że ich stopa ma kształt prostokąta lub kwadratu, dlatego można nimi szlifować również narożniki. Im większą powierzchnię ma stopa szlifierki oscylacyjnej, tym większą wydajnością charakteryzuje się narzędzie.
Szlifierki typu delta
Jest to rodzaj szlifierek oscylacyjnych, które charakteryzują się stopą w kształcie greckiej litery „delta”. Cecha ta pozwala na wygodne szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach oraz narożnikach. Zwykle mają niewielkie rozmiary, dlatego są wykorzystywane przede wszystkim do precyzyjnych prac i wykazują mniejszą wydajność przy dużych powierzchniach. Do narzędzi tego typu można zamontować również stopę szpachlową, która umożliwia zdzieranie farb i lakierów.
Szlifierki pneumatyczne – dobry wybór do warsztatu
Jeśli prowadzisz warsztat stolarski na większa skalę, najtańszą i najbardziej opłacalną inwestycją mogą na dłuższą metę okazać się szlifierki pneumatyczne. Podobnie jak inne narzędzia pneumatyczne wymagają podłączenia jedynie do wydajnego kompresora. Dlatego w dłuższej perspektywie jest to bardziej opłacalne, tym bardziej, że cena szlifierek pneumatycznych jest bardzo zbliżona do szlifierek zasilanych prądem sieciowym. Dlatego do warsztatów działających na mniejszą skalę lub domowym majsterkowiczom polecamy elektronarzędzia zasilane energią sieciową lub akumulatorami.
Inne elektronarzędzia niezbędne w stolarni
Stolarnia musi być wyposażona oczywiście w wiele innych elektronarzędzi, które są niezbędne do produkcji elementów drewnianych. W pierwszej kolejności są to pilarki stołowe, piły ukosowe czy wyrzynarki. Dopiero po pocięciu drewna na elementy o odpowiednich kształtach i rozmiarach do pracy użyjesz szlifierek, frezarek i strug, pilników czy dłut.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- emast.pl

Czytaj także
-
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!
Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-