Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-06-01 | Ostatnia aktualizacja: 2011-06-01
Vitaulic inwestuje 50 tysięcy dolarów rocznie w projekty

Vitaulic inwestuje 50 tysięcy dolarów rocznie w projekty
Obecnie wykonywane są prace analityczne, przygotowywane próbki metalurgiczne, wykonywane ich analizy chemiczne, badania mikroskopem optycznym i skanującym mikroskopem elektronowym, a także wykonuje się testy mikrotwardości i inne analizy odlewnicze. Instytut w tych badaniach pełni rolę wyłącznie pomocniczą.
Do tej pory zrealizowano dwa z pięciu projektów UE
Pierwszy obejmował badania redukcji wad skurczowych w cienkościennych odlewach z żeliwa sferoidalnego. Stopień skomplikowania geometrii odlewów ciągle rośnie. Dodatkowo wszystkie odlewnie na świecie muszą spełnić surowe wymogi dotyczące ich jakości, dlatego niezbędne jest zrozumienie i przewidywanie zachowania skurczowego odlewów produkowanych z żeliwa sferoidalnego. Wszystkie odlewy zmniejszają swoją objętość, gdy metal przechodzi ze stanu płynnego w stal. Podczas stygnięcia mamy trzy fazy skurczu: skurcz płynny, skurcz krzepnięcia i skurcz zastygłego metalu. Zbadano, że skurcz na wlewie zależy nie tylko od wielkości wlewu. Istotną rolę w produkcji odlewów bezskurczowych pełnią również geometria wlewu, geometria kontaktu i konfiguracja rozgałęzień.
Drugi projekt obejmował badania mechanizmu powstawania węglika w cienkościennych odlewach z żeliwa sferoidalnego. Od momentu wynalezienia żeliwa sferoidalnego próbowano produkować coraz cieńsze odlewy. Popyt na lekkie wyroby odlewnicze stale rośnie. Konkurencja w branży jest duża, coraz większe znaczenie nabierają metale lekkie i kompozyty, dlatego ważne jest opanowanie wytwarzania niezawodnych odlewów cienkościennych. Czynnikiem ograniczającym redukcję grubości odlewów z żeliwa sferoidalnego jest m.in. tendencja do tworzenia się węglika. Zmniejszenie przekroju odlewu zmniejsza jego wytrzymałość i narzuca wyższe tempo chłodzenia, co powoduje większą skłonność do formowania węglików. Węgliki obniżają ciągliwość wyrobu, mogą być odpowiedzialne za koncentrację napięć i inicjujować pękanie, stąd ich obecność jest szkodliwa dla właściwości mechanicznych odlewów. Celem badań było poznanie najistotniejszych czynników wpływających na formowanie się węglików, stopień segregacji pierwiastków w odlewach złożonych i skłonność powstawania węglików w porównaniu z tempem chłodzenia. Badania wykazały, że nawet przy starannie kontrolowanej modyfikacji na strumieniu obserwuje się segregację (niejednorodność) modyfikatora w poszczególnych gniazdach. Najlepsze wyniki można uzyskać przy pomocy modyfikacji łączonej, tj. modyfikacji w kadzi i modyfikacji na strumieniu. Wiele niewielkich gniazd w formie może prowadzić do zwiększonej segregacji, ponieważ czas mieszania do momentu wypełnienia każdej wnęki jest krótszy, natomiast w przypadku pojedynczego, dużego odlewu, dłuższy czas krzepnięcia pozwala na dłuższe mieszanie.
Aktualnie Victaulic bada pozostałe trzy projekty.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Victaulic

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling materiałów kompozytowych w obliczu racjonalnego gospodarowania...
Nie sposób wymienić wszystkich zalet materiałów kompozytowych. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji. Jednak ze względu na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-