
Nić pajęcza to naprawdę niezwykły materiał. Jest twardsza niż kevlar, wytrzymalsza niż stal, lżejsza niż włókno węglowe a sama może być rozciągana do 140% swojej pierwotnej długości nim zostanie zerwana. Japoński startup, Spiber znalazł sposób, aby móc wytwarzać ją syntetycznie. W ciągu najbliższych dwóch lat zamierza uruchomić produkcję masową, która zapewni materiał dla chirurgów, producentów samochodów i kamizelek kuloodpornych.
Sztuczna nić pajęcza może być wykorzystywana do tworzenia sztucznych naczyń krwionośnych i więzadeł, a także rozpuszczalnych szwów. W przemyśle samochodowym może być wykorzystana do produkcji zderzaków, mogących pochłaniać znaczne ilości energii, wpływając tym samym na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa kierowców.
Pajęczy jedwab zawdzięcza swoje właściwości białku, zwanemu fibroiną. Białko to jest katalizatorem reakcji chemicznych wewnątrz komórek, a także pomagającym im wiązać się w większe tkanki. Fibroina składa się z 20 różnych typów aminokwasów, które łączą się w prawie nieskończoną liczbę konfiguracji.
Złożona sekwencja aminokwasów, tworzących fibroinę jest trudna do odtworzenia w laboratorium. W związku z tym, firmy z całego świata sięgają po inżynierię genetyczną.
Chociaż zainteresowanie sztucznym pajęczym jedwabiem jest spore, Spiber twierdzi, że ma nad nią przewagę. Według doniesień, w ciągu 10 dni udało im się stworzyć 250 prototypów białka. Wszystko dzięki odpowiednio zaprojektowanym symulacjom numerycznym oraz nowatorskiemu systemowi generowania białka oraz zaprzęgnięciu do pracy bakterii.
Stworzone sztuczne białko zbliżone do fibroiny zostało nazwane QMONOS, od japońskiego określenia pająka. Substancja może przyjąć formę włókna, powłoki, żelu, gąbki, proszku bądź nanowłókien, w zależności od potrzeby.
Spibers buduje obecnie zakład produkcyjny dla badań, których efektem będzie wytwarzanie 100kg QMONOS miesięcznie. Pilotażowa fabryka docelowa będzie gotowa w 2015 roku, a firma będzie wtedy wstanie wyprodukować 10 ton białka rocznie.
Poniższe wideo prezentuje atrakcyjne właściwości materiału i niektóre z jego możliwych zastosowań.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalizacja kosztów i czasu projektowania budowy pomieszczeń czystych
Technologie cleanroom rozwijają się w zawrotnym tempie, oferując coraz to nowsze rozwiązania. W sektorach takich jak farmacja, produkcja...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-