
Zespół badaczy z Uniwersytetu we Freiburgu (UFC) połączył ligninę, zapewniającą wytrzymałość ścian komórkowych roślin z kulkami celulozowymi, stwarzając w ten sposób nowatorski materiał do druku 3D na bazie drewna. Dzięki temu, że lignina jest produkowana przez rośliny w nieskończoność, projekt ten może stanowić zrównoważony materiał drukarski do lekkich konstrukcji oraz zastosowań przemysłowych.
LCP to tzw. ciekłe polimery krystaliczne, które stanowią ugruntowaną grupę mocnych lekkich materiałów. Są one tworzone przez mieszanie polimerów podobnych do prętów z elastycznymi tworzywami sztucznymi. Jednak w związku z potrzebą ochrony środowiska są one coraz częściej łączone z polimerami biogennymi.
Dzięki dodaniu ligniny do hydroksypropylocelulozy (HPC) naukowcy z Freiburga uzyskali większą stabilność pasma przejściowego indukowanego ścinaniem, tym samym umożliwiając tworzenie mocnych, plastycznych folii.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- 3dprintmoney.com; 3dprintingindustry.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wysoka jakość druku dzięki odpowiedniej taśmie termo transferowej
Druk termotransferowy jest jedną z najpopularniejszych metod wykonywania oznaczeń, takich jak kody kreskowe, kody QR, krótkie informacje o...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-