Laser jest jednym z niezwykle funkcjonalnych urządzeń wprowadzanych w ostatnich latach do zakładów przemysłowych. Wycinarki laserowe to obok wykrawarek mechanicznych, wycinarek plazmowych oraz tnących strumieniem wody najpopularniejsze narzędzia pozwalające rozdzielić materiał w pożądany sposób.
Cięcie przy użyciu wiązki laserowej gwarantuje wysoką wydajność związaną z szybkością pracy maszyny oraz łatwością przezbrojenia, która skraca czas przygotowania produkcji do minimum. Wykorzystanie wycinarek laserowych przy produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej nie ma sobie równych i stanowi najtańszą, a zarazem najszybszą technologię. Bardzo dużą zaletą elementów wykonanych technologią cięcia laserowego, w porównaniu do technologii opartej na wykrawaniu mechanicznym, jest większa dokładność oraz w przeważającej większości przypadków brak konieczności gratowania wykonanych elementów. Zaawansowane oprogramowanie CAM optymalizuje proces cięcia oraz zużycie materiału, co pozwala przedsiębiorstwom na duże oszczędności.
Jedną z firm z powodzeniem wykorzystujących laser jest krakowska Elektrotermia – uznany producent urządzeń grzewczych oraz wykonawca instalacji elektro – energetycznych.
Firma uruchamiając usługi mechaniczno - ślusarskie w oparciu o laser, prasy krawędziowe, gilotyny, stanowiska spawalnicze, stanowiska przygotowania powierzchni oraz lakiernię proszkową poszerzyła kompleksowo swoją ofertę o produkcję obudów rozdzielnic nn oraz konstrukcji typowych i nietypowych. W doskonale zaopatrzonym zakładzie znajdziemy warsztat mechaniczny o powierzchni 1000 m wyposażony w urządzenia do kompleksowej obróbki blach stalowych, zakład produkcji rozdzielnic elektrycznych i szaf sterujących, biura projektowe i dobrze wyposażony Magazyn.
Trzyzmianowy system pracy umożliwia przyjęcie praktycznie każdego zlecenia z gwarancją jego krótkoterminowej realizacji. Zlecający mogą zamówić dowolny projekt i skorzystać z szerokiej palety usług świadczonych przez firmę Elektrotermia – od laserowego wycinania blach aż po malowanie proszkowe. Doświadczona kadra konstruktorów i technologów pracująca w programach Inventor, AutoCad i Bysoft podejmie się zarówno przygotowania indywidualnego projektu od podstaw, jak i wykonania zamówienia według konkretnej specyfikacji, zawsze zaś służy radą w sprecyzowaniu oczekiwań klienta, w zakresie problematyki technicznej. Takie podejście, jak również wysokiej klasy park maszynowy – przedsiębiorstwo pracuje m. in. na urządzeniach renomowanej firmy Bystronic oraz wewnętrzny system zarządzania jakością plasuje Elektrotermię w czołówce firm świadczących usługi z zakresu mechanicznej obróbki.
Cięcie laserem jest pierwszym etapem procesu technologicznego. Firma Elektrotermia wykorzystuje podczas tego procesu dwa wysokiej klasy urządzenia.
Wykrawarka laserowa BySprint 3015 marki Bystronic, charakteryzuje się wysoką jakością cięcia i niskimi kosztami eksploatacji. Dzięki temu firma może zapewnić zleceniodawcom profesjonalne wykonanie i konkurencyjne ceny. Zainstalowany laser molekularny pozwala na wykrawanie blach o grubościach: do 20 mm (stalowe zwykłe), do 12 mm (stalowe nierdzewne – inox) i do 8 mm (aluminiowe). Umożliwia także najwyższą precyzję cięcia, powtarzalność wykrawanych detali, wycinanie elementów o dowolnie zaprojektowanym kształcie oraz ich znakowanie.
Najnowsze urządzenie zakładu Elektrotermii - laser Bystar 4020 jest aż dwa razy mocniejszy od BySprint 3015, a dzięki 6 kW rezonatorowi dużo szybszy i wydajniejszy przy cięciu blach grubych, w szczególności nierdzewnych. Nowa głowica tnąca oraz system RPP, który umożliwia bardzo szybkie przebijanie się przez materiał oraz dobór optymalnych parametrów cięcia ogranicza koszty oraz czas wykonanych elementów, co jest znaczące dla klientów firmy. Kolejną zaletą maszyny jest stół roboczy 4000x2000 mm, który umożliwia cięcie większych gabarytowo elementów. Bystar 4020 w sposób bardzo zauważalny zwiększa możliwości produkcyjne Elektrotermii. Wykorzystywanie obu maszyn sprawia natomiast, że wzrastają moce przerobowe firmy.
Alternatywą dla cięcia laserem jest cięcie blach na hydraulicznych nożycach gilotynowych przy maksymalnej grubości materiału – 5 mm i nieprzekraczającej długości 3100 mm.
Laser w nowoczesnym zakładzie staje się dziś bardzo ważnym urządzeniem, który przyspiesza pracę, gwarantując zarazem dokładność cięcia i optymalizację kosztów. Zastosowanie tych nowoczesnych urządzeń znacznie skraca czas wykonanych elementów, dzięki czemu firma wykonująca usługę może liczyć na niesłabnące zadowolenie swoich klientów.
- Źródło:
- AFIR
- Dodał:
- xtech.pl Serwisy branżowe Sp. z o.o.
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Laserowa obróbka metalu - współpraca z najlepszymi ma sens
W wielu dziedzinach ludzkiego życia liczy się dobrze ugruntowana wiedza oraz umiejętność jej użycia w praktyce. Ważną sprawą są tutaj także...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...