Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-12-19
Wąska hydrauliczna oprawka narzędziowa z technologią Cool-flow

Nowość od firmy SCHUNK

Trzy lata temu wąska, hydrauliczna oprawka narzędziowa TENDO Slim 4ax firmy SCHUNK wywołała spore zamieszanie na rynku precyzyjnych oprawek narzędziowych, łącząc geometrię zewnętrzną mocowań termokurczliwych zgodnych z DIN 69882-8 z przekonującymi właściwościami technologii hydraulicznych oprawek narzędziowych. Obecnie firma SCHUNK wprowadza na rynek także wariant wyposażony w technologię Cool-flow, która zapewnia wysoko wydajne chłodzenie za pośrednictwem oprawki narzędziowej.

1910-SCHUNK-Cool-flow.jpg

 

 

Technologia Cool-flow jest kolejnym przełomowym rozwiązaniem w dziedzinie hydraulicznych oprawek narzędziowych firmy SCHUNK: strumień chłodziwa jest kierowany poprzez oprawkę bezpośrednio do narzędzia

 

 

 

 

 

Technologia Cool-flow optymalizuje odprowadzanie opiłków

Technologia TENDO Slim 4ax Cool-flow zapewnia korzyści, zwłaszcza w przypadku obróbki stali i aluminium, ale także tworzyw sztucznych, ponieważ strumień chłodziwa lub sprężonego powietrza jest zawsze optymalnie dostosowany do procesu cięcia, bez względu na długość przedmiotu w stanie niezamocowanym. W przeciwieństwie do mocowań termokurczliwych, strumień nie tylko odchyla się od trzonu narzędzia podczas długich procesów, ale dostaje się do osłony narzędzia w całości i wzdłuż krawędzi skrawającej. Wpływa to korzystnie na chłodzenie ostrza, lepsze usuwanie opiłków oraz ogólne zwiększenie wydajności procesu. Pilotażowe zastosowania w dziedzinie wyrobu narzędzi pokazują, że mocowanie z zastosowaniem tłumienia drgań i technologii Cool-flow jest korzystne zarówno w przypadku obróbki zgrubnej, przygotowawczej i wykończeniowej i umożliwia uzyskanie powierzchni o idealnych parametrach. Ponadto wpływa na zredukowanie liczby poprawek i znacząco zmniejsza całkowite koszty.

Geometria TENDO Slim 4ax odpowiada geometrii termokurczliwych oprawek narzędziowych. Istniejące mocowania można zatem zastąpić bez konieczności ponownego programowania.
Geometria TENDO Slim 4ax odpowiada geometrii termokurczliwych oprawek narzędziowych. Istniejące mocowania można zatem zastąpić bez konieczności ponownego programowania.

 

 Plug & Work

Inaczej niż w przypadku oprawek termokurczliwych, TENDO Slim 4ax sprawnie dopasowuje się do sprawdzonego programu hydraulicznych oprawek narzędziowych firmy SCHUNK ze stałą i precyzyjną dokładnością ruchu obrotowego wynoszącą < 0,003 mm na długości w stanie niezamocowanym 2,5 x D oraz klasą wyważenia G 2,5 przy 25 000 obr./min. Można nawet precyzyjne zachować parametry tolerancji kształtu i położenia. Jak wszystkie hydrauliczne oprawki narzędziowe TENDO firmy SCHUNK, oprawka TENDO Slim 4ax także imponuje doskonałym tłumieniem drgań oraz możliwością wymiany narzędzia w ciągu kilku sekund przy użyciu klucza imbusowego. Nie ma potrzeby inwestowania w kosztowny sprzęt peryferyjny. Ponieważ precyzyjne mocowanie może zastąpić konwencjonalne oprawki termokurczliwe, dzięki metodzie Plug & Work bez konieczności ponownego programowania zewnętrznego konturu, jego zalety można natychmiast przetestować i używać na dłuższą metę. Wąskie mocowanie z technologią odprowadzania cool-flow jest dostępne przy długości 90 mm i 120 mm dla interfejsów HSK-A63 o średnicy od ø 6 mm do ø 32 mm. Od połowy 2020 r. będzie również dostępne dla interfejsu SK 40 o średnicy od 6 mm do 32 mm. Planowane są kolejne interfejsy, takie jak BT 40, oraz warianty długości, w tym 160 mm.

Autor:
SCHUNK
Źródło:
SCHUNK Intec
Dodał:
SCHUNK Intec Sp. z o.o.