Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-11-18
Adsorpcyjne osuszacze sprężonego powietrza – zasada działania
Adsorpcyjne osuszacze sprężonego powietrza – zasada działania

Obecnie na rynku najpopularniejsze są 3 modele osuszaczy sprężonego powietrza: ziębnicze, membranowe i adsorpcyjne. Każdy z nich sprawdza się w nieco innych sytuacjach i korzysta z innych rozwiązań technologicznych. W tym artykule dowiesz się, jak działają adsorpcyjne osuszacze sprężonego powietrza oraz poznasz ich największe wady i zalety.

 

Adsorpcyjne osuszacze sprężonego powietrza – zasada działania

Adsorpcyjne osuszacze sprężonego powietrza są zbudowane z dwóch identycznych kolumn. W jednej z nich zachodzi proces suszenia powietrza sprężanego przez kompresor, a w drugiej odbywa się proces regeneracji adsorbentu (substancji suszącej).

 

Kluczowa w działaniu adsorpcyjnych osuszaczy sprężonego powietrza jest właśnie ta substancja susząca, która pochłania cząstki wilgoci znajdujące się w gazie. Wilgotny adsorbent poddawany jest następnie procesowi regeneracji (osuszania), aby mógł dalej adsorbować wilgoć ze sprężonego powietrza.

 

Regeneracja substancji suszącej w adsorpcyjnym osuszaczu sprężonego powietrza

Regeneracja adsorbenta w osuszaczach sprężonego powietrza zachodzi dzięki przedmuchiwaniu substancji powietrzem zimnym, gorącym lub ich mieszanką. W zależności od tego, w jaki sposób regenerowana jest substancja chłodząca, potrzebna jest sprężarka o odpowiedniej wydajności (i adekwatnemu do niej zużyciu energii), która będzie w stanie dostarczyć wystarczającą ilość powietrza.

 

Najtańsze (ale też najmniej wydajne) na rynku są osuszacze sprężonego powietrza (https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/osuszacze-sprezonego-powietrza,107.htm) regenerujące adsorbent za pomocą zimnego powietrza. Do prawidłowego działania wymagają do 25% całkowitego przepływu powietrza, które wykorzystuje się do przedmuchiwania substancji suszącej. W związku z tym należy dobrać taką sprężarkę, która będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do osuszacza adsorpcyjnego.

 

Alternatywą są osuszacze sprężonego powietrza regenerujące adsorbent na gorąco. W procesie regeneracji wykorzystują do 10% całkowitego przepływu powietrza, są więc znacznie bardziej energooszczędne niż modele suszące adsorbent na zimno. To jednak też przekłada się na ich wyższą cenę.

 

Najdroższym (ale też najefektywniejszym) rozwiązaniem są osuszacze sprężonego powietrza regenerujące na gorąco i wykorzystujące dmuchawę. Te urządzenia pobierają powietrze z otoczenia, ogrzewają je, mieszają z gorącym sprężonym powietrzem dostarczanym przez sprężarkę (w ilości nieprzekraczającej 4% całkowitego przepływu powietrza) i przedmuchują adsorbent. Te osuszacze cechują się najniższym zużyciem energii spośród wszystkich wymienionych typów tych urządzeń.

 

Najniższy punkt rosy spośród wszystkich osuszaczy sprężonego powietrza

Należy wspomnieć, że adsorpcyjne osuszacze sprężonego powietrza osiągają punkt rosy w najniższej temperaturze spośród wszystkich innych typów tych urządzeń. W zależności od modelu temperatury punktu rosy wynoszą -20°C, -40°C lub nawet -70°C. Dla porównania, osuszacze ziębnicze zazwyczaj osiągają punkt rosy w temperaturze 3°C. To wszystko sprawia, że osuszacze sprężonego powietrza wykorzystujące adsorbent są tak popularne w wielu fabrykach i zakładach produkcyjnych na całym świecie. Sprawdź dostępne modele osuszaczy na stronie https://www.sprezarki-techem.com.pl/.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sprezarki-techem.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także