Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-10-15
Kompresor śrubowy czy tłokowy? Który wybrać?

kompresor-sprezanie-powietrza.jpg

Prawie każdy samochodowy warsztat blacharsko- lakierniczy, serwis opon lub ogólno-mechaniczny, jak również praktycznie każda placówka usługowa, która do pracy wykorzystuje sprężone powietrze, powinna dysponować kompresorem dopasowanym do jej indywidualnych potrzeb. Przykładowo, kompresory tłokowe można podzielić na takie, które mają ciśnienie maksymalne odpowiednio do 8, do 10 lub do 14 bar. Na rynku można spotkać również kompresory wyciszone, które są przeznaczone do prac specjalistycznych i takie o napędzie spalinowym, które nie wymagają zasilania z sieci.

 

Kompresory tłokowe są niezawodne

Poza bezawaryjnym działaniem oraz bardzo wieloma zastosowaniami tego rodzaju kompresory wyróżniają się często dodatkową gwarancją. O to, warto zapytać w sklepie. Na rynku możesz znaleźć również podstawowe kompresory śrubowe i specjalistyczne kompresory, które mają dużą moc oraz wyjątkową konstrukcję łopatek. Można spotkać również takie, które mają zintegrowaną stację oczyszczania powietrza. Możesz wybierać spośród kompresorów przeznaczonych do niewielkich przydomowych warsztatów. Ich zaletą jest to, że są całkowicie mobilne.

Jaki model wybrać do przedsiębiorstwa?

Do większych przedsiębiorstw przydadzą się modele, które są w stanie dostarczyć większe ilości sprężonego powietrza. Wśród sprężarek tłokowych dostępne są również lekkie i kompaktowe modele, które są napędzane elektrycznymi silnikami jednofazowymi. Te silniki mogą mieć moc 1,1 do 2,2 kW. Tego rodzaju kompresory są wyposażone w zbiorniki o pojemności od 24 do 50 litrów. Mogą to być kompresory olejowe lub bezolejowe. Podstawowe modele kompresorów dają możliwość zasilania małych pistoletów natryskowych, zszywaczy oraz innych niewielkich narzędzi pneumatycznych. Do zastosowań profesjonalnych przeznaczone są kompresory o kompaktowej budowie i wyjątkowej konstrukcji. Pojemność zbiorników w tych modelach wynosi od 50 do 500 litrów. Natomiast moc silnika od 1,5 do 7,5 kW. Zobacz więcej na: www.kompresory.org.

Jaką wydajność mogą mieć kompresory tłokowe i śrubowe?

Duża wydajność kompresorów powoduje, że bardzo dobrze nadają się one do lakierniczych prac wykończeniowych. Bardzo dobrze sprawdzą się w warsztatach i wszędzie tam, gdzie jest duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Większość modeli kompresorów jest wyjątkowo mobilna. Posiadają duże, gumowe koła i obrotowe rolki. Największą wydajność posiadają kompresory o ciśnieniu 14 bar. Są również bardzo trwałe i można je eksploatować przez długie lata. Bardzo często zastosowano w nich napędy pasowe i bardzo wytrzymałe elementy. Dzięki temu takie kompresory mogą pracować przez dłuższy czas nawet przy bardzo dużym obciążeniu i wysokim ciśnieniu.

Czym wyróżniają się nowoczesne modele kompresorów?

Obecnie kompresory są produkowane z ogromną dbałością o każdy szczegół. Część z nich może pracować w trybie wolnoobrotowym. Dzięki temu są one wyjątkowo trwałe i bezawaryjne. Posiadają zbiorniki o pojemności od 100 do 500 litrów oraz silniki o mocy do 7,5 kW. Jak widzisz do wyboru jest bardzo wiele modeli. Na który z nich Ty postawisz? Przejrzyj wszystkie marki kompresorów na stronie Kompresory.org i wybierz dla siebie jak najlepszy model.

Źródło:
kompresory.org