Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-09-21 | Ostatnia aktualizacja: 2011-09-21
BASF tworzy grupę badającą lekkie kompozyt

BASF tworzy grupę badającą lekkie kompozyt
Grupa skupi się na rozwoju rynkowym materiałów i technologii, które nadają się do produkcji wysokiej jakości kompozytów wzmacnianych włóknami dla zastosowań w pojazdach samochodowych.
BASF twierdzi, że więcej metali może być zastąpionych przez wytrzymałe kompozyty i tworzone z nich części i – niezależnie od układu napędowego – zmniejszyć zużycie energii i emisji CO2.
Grupa może prowadzić badania trzech równych tworzyw i ich systemu jednocześnie, włączając w to poliuretan i rozwiązania tworzone specjalnie dla klientów.
„Możemy zbudować nasze know-how w branży chemii epoksydowej, poliuretanowej oraz poliamidowej, chcemy wykorzystać efekt synergii łączenia tych materiałów. Będzie to rozwój oparty na milionowych inwestycjach w przeciągu następnych kilku lat.”, tłumaczy Willy Hoven-Nievelstein, szef jednostki inżynieringu plastiku w Europie.
Dla tych zastosowań, bardzo cenną technologią jest metoda odlewu żywicy (RTM). Może być wykorzystana do produkcji złożonych elementów i zespołów w jednej operacji na prasie. Wymaga to wprowadzenia wielowarstwowych struktur włóknistych do ogrzewanej formy, zamontowanej w prasie. Ciekła żywica jest następnie wtryskiwana do formy, otaczając całkowicie włókna. Przebieg procesu utwardzania jest całkowicie kontrolowany.
W nowym laboratorium RTM w Ludwigshafen oraz w zakładach badania poliuretanu w Lemfoerde, ekspeci BASF pracują nad chemicznymi i technologicznymi wyzwaniami, które stoją przed ich nowymi złożonymi kompozytami. Części samochodowe, które będą wytwarzane w przyszłości z tych materiałów, mimo, że będą lekkie, będą w stanie wytrzymać duże obciążenia.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- plasticnews

Komentarze (0)
Czytaj także
-
TECHJET – tnij, zarabiaj, oszczędzaj dzięki MEGAJET
Niewiele jest tak dużych waterjetów w Polsce. To prawdziwe olbrzymy. Ich długość może dochodzić nawet do 50 metrów. Standardowo wyposażone w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-