Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-04-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-04-19
COMET Project - innowacyjna obróbka dzięki robotom

W siedzibie Delcam, w Birmingham, odbyło się ostatnio spotkanie, na którym omawiane były najnowsze technologie obróbki za pomocą robotów, opracowywane w ramach projektu COMET. Nad projektem pracują również SIR, AMRC Manufacturing Ltd, DCS, Uniwerystet w Lund, TEKS oraz BTU.

Spotkanie dotyczyło rozwoju oprogramowania w ramach projektu oraz omówiono na nim wyniki eksperymentów przemysłowych w obróbce z użyciem robotów, podejmowanych przez poszczególne komórki przedsięwzięcia.

Moduł The Programming and Simulation environment for Industrial Robots (PSIR), zaprojektowany został przez Delcam, tak by współpracował z modułem Kinematic and Dynamic Models for Industrial Robots (KMIR), stworzonym przez BTU oraz Uniwersytet w Lund. Moduł KDMIR ma na celu modyfikację ścieżki narzędzi w delcamowskim PowerMILL, by przeciwdziałać luzom w przegubach robotów testowanych przez uczestników programu. Mierząc charakterystyki dynamiczne robota oraz kompensując ścieżki ruchu zaprogramowane w PowerMILL poprzez odpowiedni postprocessing, europejscy producenci będą w stanie poprawić jakość obrabianych przez roboty przemysłowe przedmiotów. Wszystkie omówione działania są realizowane w ramach kompensacji geometrycznej.

Z kolei, podczas szóstego ogólnego zgromadzenia  w Lund, członkowie COMET odwiedzili firmę Nikon Metrology, by zapoznać się z ich technologią Adaptive Robot Control (ARC), która jest integralną częścią kompensacji programowej w projekcie COMET. ARC wykorzystuje sprzężenie zwrotne z czujników Nikona. Niezależnie od procesu, w jakim biorą udział, roboty posiadają dokładność i powtarzalność absolutną rzędu 0,2mm. Roboty nie są wrażliwe na luzy, elastyczność mechaniczną, czy efekty termiczne.

Johnny van der Zwaag, project manager R&D w Delcam skomentował: „Wspaniałe osiągnięcia BTU oraz Uniwersytetu w Lund w pracy nad modułem KDMIR, w połączeniu z ciągłym rozwojem PSIR oraz ARC, pozwalają projektowi COMET zapewnić europejskim producentom, używających do obróbki skrawaniem robotów, zaufanie do takiego podejścia technologicznego.”

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
4-traders.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także