
Najnowsza generacja obrabiarek Citizena z najwyższej półki – w tym centrum obróbcze M32-VII – pozwala zmniejszyć ogólne zużycie energii o 6 procent, zaoszczędzić czas przy skróceniu cyklów o około 30 procent oraz wykorzystać surowce wtórne. Maszyny zostały zaprezentowane na jednej z brytyjskich wystaw.
Istotne w programie ekorozwoju było połączenie w spółkę joint Venture Citizen’a oraz Mitsubishi w zakresie napędów oraz wrzecion Cincom. Umożliwiają one zwrot energii, technologię, która obecna już jest w branży automotive. Jednak rozwiązanie to po raz pierwszy ma zastosowanie w przemyśle wytwarzania. Maszyny oszczędzają o 5,7% więcej energii od poprzedniej generacji obrabiarek. Ponadto, maszyna może czuwać, gdy nie jest używana, oszczędzając 90% nominalnie przetwarzanej energii.
Wśród cech przyczyniających się do oszczędności energetycznych jest zastosowanie oprogramowania ECP-Monitor, które odczytuje i wyświetla informacje dotyczące maszyny, w tym zużycie energii, poziomy wydajności czy alarmy. Dane takie zwykle są tracone, gdy maszyna zostaje wyłączona.
Z całym ekopakietem, który zawiera M32-VIII, cykle zostały zredukowane z 55,7 sekund do 48,5, czyli o 13%. Funkcje takie jak automatyczna optymalizacja pokrywania osi, mogą zmniejszyć czas cięcia elementów nawet o 30 procent – ponadto eliminują niepożądane drgania. Podziałka wrzeciona jest napędzana bezpośrednio. System zarządzania narzędziami pozwala zwiększyć ich żywotność.
M32-VIII jest bardziej elastyczna niż poprzednicy. Ma zwiększony obszar roboczy, a tylna głowica narzędziowa pozwala na przemieszczanie się dziewięciu narzędzi. Nowa maszyna posiada w pełni programowalną oś B oraz podzielnicę. Zwiększona możliwość przyspieszania i hamowania osi pozwala na prędkość posuwu w granicach 32m/min.
Prędkość obu wrzecion została zwiększona do 8000obr/min, a przy tym zwiększony został moment obrotowy. Główne wrzeciono ma moc 7,5kW, natomiast dodatkowe dwuosiowe tylne wrzeciono posiada silnik o mocy3,7kW. 10 stałych narzędzi może być indeksowanych. Wszystkie z nich mogą obracać się z prędkością 6000obr/min przy mocy 1,5kW. Ciekawostką jest uchylna oś B pozwalająca na wymagającą obróbkę frezem.
Kolejne dziewięć narzędzi, z których sześć jest napędzanych, mogą być przewożone na ruchomej głowicy. Narzędzia są mocowane w specjalnych uchwytach trójszczękowych, a dodatkowa oś Y pozwala na serwisowanie wrzeciona. Każde z napędzanych narzędzi jest zasilane silnikiem o mocy 1kW o prędkości 6000obr/min.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mtdcnc

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe imadło 5-osiowe SCHUNK KONTEC KSX-C2
Ci, którzy uważają, że potencjał innowacyjny stacjonarnych rozwiązań mocujących został już wyczerpany, powinni przyjrzeć się ofercie firmy SCHUNK...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-