Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-06-27
Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i dlaczego warto?
Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i dlaczego warto?

Suchy lód to nic nowego - znamy go od lat w wielu zróżnicowanych dziedzinach gospodarki. To rozwiązanie, które stosuje się m.in. celem wytworzenia sztucznego dymu w rozrywce czy w czasie przewozu artykułów spożywczych lub leków, by obniżyć temperaturę. Okazuje się jednak, że można wykorzystywać go również do usuwania trudnych zabrudzeń z wielu zróżnicowanych powierzchni. Na czym polega czyszczenie suchym lodem i jakie ma zalety? Poznaj najważniejsze informacje.

Czyszczenie suchym lodem jest dzisiaj uznawane za nowoczesną i nieinwazyjną metodę czyszczenia przemysłowego. Wykorzystuje się je w wielu branżach przy zróżnicowanych materiałach. Co sprawiło, że ten proces zyskał popularność? Przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Suchy lód - co to jest?

Suchy lód to dwutlenek węgla w stałym stanie skupienia, którego temperatura jest niższa od temperatury zamarzniętej wody i wynosi -78,5°C. Występuje w formie granulek lub specjalnych bloczków. Jest niepalny, bezwonny i nietoksyczny, w pełni bezpieczny dla użytkowników i otoczenia, a na co dzień występuje naturalnie w środowisku. Co istotne, jego wytwarzanie nie stanowi zagrożenia dla ekologii, bo w tym procesie nie generuje się żadnych szkodliwych odpadów. Należy uważać wyłącznie na jego bardzo niską temperaturę.

Jak wygląda produkcja suchego lodu?

Maszyna do suchego lodu posiada specjalną komorę z dwutlenkiem węgla, w której dochodzi do nagłego obniżenia ciśnienia. Gwałtowna zmiana prowadzi do szybkiego spadku temperatury i przemiany fazowej: CO2 zmienia stan skupienia z ciekłego na stały. Właśnie tak powstaje to, co nazywamy „śniegiem". Przy pomocy specjalnej formy jest zamieniany w twarde granulki.

Warto wiedzieć, że dwutlenek węgla zamieniony w „śnieg" nie zachowuje się jak lód powstający z wody. Jego właściwości sprawiają, że pod wpływem wzrostu temperatury on nie rozpuszcza się, ale ulega procesowi sublimacji, przechodząc ze stanu stałego w stan gazowy. To właśnie dlatego zarówno czyszczenie suchym lodem, jak i inne jego zastosowania, są tak bardzo doceniane przez wielu przedsiębiorców reprezentujących zróżnicowane branże. 

Czyszczenie suchym lodem
Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem

Jak przebiega czyszczenie suchym lodem? Najpierw jest on z dużą siłą wpuszczany w oczyszczaną powierzchnię, co prowadzi do zamrożenia i skruszenia zalegającego brudu. Granulki wnikają we wszystkie mikroszczeliny, dzięki czemu może dosłownie oderwać je od wybranego elementu. Umożliwia to właśnie wcześniej wspomniana sublimacja - dwutlenek węgla, przechodząc w stan gazowy, porywa ze sobą cząsteczki zanieczyszczeń.

Aby czyszczenie suchym lodem przyniosło pożądane efekty, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz wysokiej jakości granulat (wytworzony do 12-16 godzin przed użyciem). Niezbędna jest także wiedza. Właśnie dlatego warto jest zaufać specjalistom z firmy EMTECH IPH Group, którzy oferują nie tylko sprzedaż maszyn do suchego lodu, ale również usługi szkoleniowe w zakresie ich eksploatacji. Można zamówić także usługę czyszczenia suchym lodem i mieć pewność, że cały proces przeprowadzony jest ze szczególną starannością, w sposób profesjonalny i naprawdę skuteczny. 

Czyszczenie suchym lodem
Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem - zalety

Choć czyszczenie suchym lodem czasem nazywane jest „piaskowaniem", nie jest to metoda ścierna. Procesy są dość podobne, jednak w tym przypadku mówimy o rozwiązaniu strumieniowo-ściernym. Oznacza to, że w jego czasie nie dochodzi do naruszenia struktury elementów, które są poddawane czyszczeniu. Właśnie dlatego ta metoda uznawana jest za nowoczesną i nieinwazyjną. Można stosować ją również w przypadku bardziej delikatnych powierzchni, które w kontakcie z materiałem ściernym zupełnie by się zniszczyły.

Warto zauważyć, że czyszczenie suchym lodem to metoda ekologiczna. W czasie procesu nie są generowane żadne szkodliwe substancje uboczne - w powietrzu pojawia się wyłącznie dodatkowa ilość dwutlenku węgla, jedynym produktem są usunięte zanieczyszczenia.

Co jeszcze sprawia, że czyszczenie suchym lodem zyskuje na popularności? Zwróć uwagę, że nie generuje ono zapylenia, a więc może być stosowane również w halach produkcyjnych czy zamkniętych pomieszczeniach, w których nie sprawdzą się metody piaskowania czy hydrodynamiczne. Co więcej, nie ma konieczności demontażu brudnych elementów, co pozwala na duże oszczędności - nie dochodzi bowiem do długich przestojów w produkcji.

Ostatecznie warto też zwrócić uwagę na kwestie higieniczne. Czyszczenie suchym lodem sprawia, że materiał pozbawiony zabrudzeń zyskuje bakteriostatyczną atmosferę. Tym samym wyraźnie ograniczone zostają możliwości rozwoju drobnoustrojów, które negatywnie wpływają na jego stan. To bardzo istotne, ponieważ umożliwia wydłużenie czasu jego eksploatacji. 

Czyszczenie suchym lodem
Czyszczenie suchym lodem

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także