Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-07-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-02
Dlaczego branża motoryzacyjna korzysta z formowania wtryskowego?
formowanie_wtryskowe.jpg
formowanie_wtryskowe.jpg

Formowanie wtryskowe to jedna z najczęściej stosowanych metod produkcji w branży motoryzacyjnej. Technika umożliwia względnie szybki i wydajny proces produkcji komponentów na skalę przemysłową. Warto lepiej poznać, na czym polega ten proces i jakie możliwości oferuje.

Na czym polega formowanie wtryskowe i co umożliwia?

Formowanie wtryskowe (https://knaufautomotive.com/pl/products/komponenty-formowane-wtryskowo/) jest technologią umożliwiającą przetwarzanie tworzyw sztucznych i produkcję zewnętrznych i wewnętrznych elementów aut. Najważniejszą maszyną biorącą udział w procesie jest wtryskarka. Do jej cylindra, w którym panuje wysoka temperatura, trafia materiał wyjściowy (np. w postaci granulek). Tam ulega uplastycznieniu, co finalnie umożliwia przelanie go pod wysokim ciśnieniem do dowolnej formy. Po schłodzeniu wystarczy otworzyć formę i wyjąć gotowy komponent. Zabieg jest szybki, więc umożliwia seryjną produkcję.

Omawiany rodzaj formowania jest jedną z najważniejszych metod produkcji branży automotive. Dzięki niemu można wytwarzać różne części np. podłokietniki, zderzaki i różnego rodzaju osłonki o dowolnych kształtach. Co więcej, wszystkie podzespoły produkuje się za pomocą tego samego procesu technologicznego. Powstałe w ten sposób formy nie wymagają też dodatkowej obróbki. W formowaniu wtryskowym najbardziej czasochłonny jest proces przygotowywania poszczególnych elementów oraz wysoki koszt wtryskarek. I dlatego też korzystają z nich przeważnie duże przedsiębiorstwa.

Jakie są zalety formowania wtryskowego?

  • Proces formowania wtryskowego jest ekologiczny. Podczas produkcji poszczególnych komponentów nie są emitowane szkodliwe związki chemiczne. Minimalizowane jest również zużycie energii i powstawanie odpadów. Wspomniane odpady mogą później zostać także poddane recyklingowi i zostać ponownie użyte w kolejnej produkcji.
  • W branży motoryzacyjnej istnieje zapotrzebowanie na komponenty o różnych rozmiarach i różnym stopniu wytrzymałości. Dzięki metodzie formowania wtryskowego można otrzymać komponenty o dowolnych parametrach i kolorze – sprawia to, że proces produkcji jest elastyczny. Wytworzone części są także odporne na substancje chemiczne i czynniki zewnętrzne np. promienie UV.
  • Przemysł motoryzacyjny znany jest ze specyficznych wymagań co do estetyki i precyzji wykonania poszczególnych części. Komponenty wykonane przy użyciu omawianej metody cechują się dużą dokładnością, wyjątkową estetyką i co najważniejsze sprawdzają się w produkcji wielkoseryjnej. Szybkość formowania wtryskowego zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest dana forma wtryskowa.

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
Linkhouse.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także