
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że wyprodukowali pierwsze na świecie części samochodowe z tytanu za pomocą druku 3D, pokazując, jak, że użycie tego metalu do produkcji komercyjnej, może stać się na tanie.
Tytan jest zwykle uważany za zbyt drogi materiał do stosowania go w przemyśle motoryzacyjnym, ale proces przetwarzania proszku tytanowego otworzył drogę do zmiany tego stanu rzeczy, przynajmniej według inżynierów z Uniwersytetu w Sheffield.
„Proces, opracowany przez firmę Metalysis tworzy proszki tytanu przy znacznie niższych kosztach niż konwencjonalne metody atomizowania bloków metalu.", powiedział profesor Iain Todd. Oznacza to, że części samochodowe mogą być mniej kosztowne i generować mniejszą ilość odpadów produkcyjnych niż ma to miejsce w tradycyjnych technikach.
Zespół Todda wykorzystał technikę DLMS do wytworzenia wirników turbosprężarek, a także skomplikowanych owiewek. Badania możliwości ekonomicznych wykorzystania tej techniki nie spełniają jeszcze wszystkich oczekiwań im stawianym, jednak znacząco przybliżają przemysł motoryzacyjny do sięgnięcia po tytan.
Badacze planują dalej współpracować z Metalysis przy tworzeniu innych materiałów ze sproszkowanego tytanu, zwłaszcza stopów, które normalnie wytwarza się z tytanu w osobnych procesach.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Prasa termotransferowa - jakie korzyści daje dla twojego biznesu?
Firma, która pragnie stawiać na nadruk sublimacyjny, musi wcześniej nabyć prasę termotransferową - sublimacyjną. Wybierając tę nowoczesną...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-