
Standardowy robot jest zwykle wyposażony w sztywne siłowniki, czyli tzw. chwytaki. Tymczasem w zastosowaniach dotyczących lżejszych, delikatnych przedmiotów bardziej użyteczny byłyby siłowniki elastyczne. Badacze z Singapore University of Technology and Design (SUTD) i Shanghai Jiao Tong University (SJTU) dzięki drukowi 3D stworzyli siłowniki z dostrajaną sztywnością, która może wyeliminować konieczność ich wymiany w czasie wykonywania różnych zadań.
Nowe urządzenie zawiera warstwę termicznie aktywowanego polimeru z pamięcią kształtu (SMP), który zmienia swoją sztywność w zależności od temperatury. Próba wykorzystania SMP nie jest nowym pomysłem, jednak do tej pory tego typu siłowniki miały zbyt wolną reakcję. Tym razem udało się tego uniknąć poprzez wykorzystanie wielomateriałowego drukowania 3D do osadzania elementów grzewczych i chłodzących, doprowadzając tym samym do stworzenia pierwszych miękkich siłowników z możliwością regulacji podatności.
Sztywnosć zapewniana jest przez osadzoną warstwę SMP, podczas gdy szybka jej zmiana możliwa jest dzięki wbudowywanym elementom grzewcznym i chłodzącym, sterowanym przez komputer. Qi (Kevin) Ge, jeden z koordynatorów projektu, powiedział: "Łączymy komercyjną, atramentową, wielomateriałową technologię druku 3D z bezpośrednim podejściem do pisania atramentem, aby wyprodukować siłownik FRST."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily.org; 3ders.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pierwsze na świecie złączki w innowacyjnej technologii łączeniowej SNAP IN
Czas to pieniądz. Z tego powodu prace instalacyjne w szafie sterowniczej muszą być wykonywane coraz szybciej, a najlepiej automatycznie....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-