
Póki co nie możemy drukować jeszcze całych konstrukcji satelitów, jednak wytwarzanie w ten sposób ich głównych komponentów idzie nam coraz lepiej. Europejska Agencja Kosmiczna ESA przedstawiła prototyp anteny radiowej wykorzystywanej na ich pokładzie, który powstał dzięki technologiom addytywnego wytwarzania. Obecnie jest w fazie testowania w holenderskim ośrodku badawczym w Noordwijk.
Zdaniem zespołu ESA, który pracuje nad projektem, nowa antena jest tanim rozwiązaniem przeznaczonym do małych satelitów zgrupowanych w większy system. Jest ona drukowana w postaci pojedynczego elementu z polimeru, a następnie pokrywana miedzią z wykorzystaniem specjalnego procesu, który jest niezbędny do spełnienia wymagań dotyczących wydajności anteny.
Oprócz ograniczenia kosztów i szybkiej produkcji, drukowanie 3D pozwala wykonać ją w jednym przebiegu, mimo skomplikowanej geometrii. Eliminuje to konieczność montaży i błędów, które mogą one spowodować.
Antena testowana jest w ekranowanej komorze wykorzystywanej do usuwania zewnętrznych zakłóceń podczas konstruowania drobnych elementów montowanych na satelitach. Zanim przejdzie certyfikację czeka ją jeszcze sporo badań. Zespół ESA jest jednak zadowolony z przeprowadzonych symulacji komputerowych, które dały obiecujące wyniki.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Roboty AMR jednym z najważniejszych trendów w intralogistyce
Automatyzacja procesów intralogistycznych stanowi jeden z wyznaczników realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w nowoczesnych zakładach produkcyjnych i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-