
Naukowcy z Tokyo Institute of Technology opracowali nowy rodzaj gumo-podobnego szkła. Tak właściwość może być szczególnie przydatna w wysokotemperaturowych środowiskach.
Naukowcy z Uniwersytetu we współpracy z firmą Asahi Glass Co opracowali alkaliczne szkło metafosforanowe. Gdy zbliża się do temperatury zeszklenia, czyli stanu, w którym materiał zmienia się z ciała stałego w ciecz ,zachowuje się ono podobnie jak guma. Badacze Seiji Inaba, Setsuro Ito i Hideo Hosono opublikowali artykuł na temat swojego odkrycia w czasopiśmie Nature Materials.
Udało im się dowieść, że szkła, które zawierają metale alkaliczne (lit, sód, potas, cez lub tlenek fosforu) mogą zachowywać się podczas ogrzewania podobnie jak cząsteczki gumy i dzięki temu wydłużać. Po ochłodzeniu tego rodzaju materiały ulegają natomiast skurczowi.
Dalsze badania mogą doprowadzić do opracowania szkła o niespotykanych dotąd właściwościach. Jego potencjalne zastosowanie obejmuje środowiska wysokotemperaturowe oraz bogate w tlen. W takich bowiem warunkach gumy wykorzystujące do swej budowy polimery tracą swoje właściwości.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Budowa przenośników taśmowych a przenośników płytkowych
Przenośniki należą do grupy najczęściej wykorzystywanych modułów maszyn w przemyśle. Jako połączenie siły i technologii pozwalają na skuteczną...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-