
Naukowcy z Warszawy opracowali drukowany w 3D bioimplant, który pomaga w naprawie uszkodzeń kości. Obecnie wykorzystywany jest do leczenia schorzeń zwierząt, jednak niewykluczone, że niedługo z technologii korzystać będą także ludzie.
Wykorzystanie tego typu implantów jest doskonałą alternatywą dla implantacji metalowych elementów wzmacniających kości, które często muszą pozostać w ciele pacjenta do końca jego życia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali więc drukowane z polimeru rusztowanie, które pomaga odbudowywać zniszczoną tkankę kostną. Służy ono jako pewnego rodzaju wspornik dla narastających w naturalny sposób komórek kostnych.
Konstrukcja wykonana jest z materiału biodegradowalnego. Po czasie od 6 do 24 miesięcy implant zostaje rozpuszczony w ciele. Następnie jego miejsce zajmują wciąż narastające tkanki. Dzięki wykorzystaniu tomografii komputerowej możliwe jest natomiast dokładne określenie kształtu, jaki ma przybrać. Addytywne wytwarzanie pozwala dostosować zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną geometrię rusztowania.
Implanty tego typu dostępne są już na rynku, jednak aby mogli korzystać z nich ludzie, potrzebne jest przeprowadzenie drogich i czasochłonnych badań klinicznych. Rozwiązanie opracowano w ramach projektu BIOIMPLANT, w ramach którego utworzono spółkę spin-off MaterialsCare.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pap

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest szafa sterownicza?
Szafa sterownicza jest sposobem na uporządkowanie skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-