Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-12-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-09
Jak działają przekładnie ślimakowe?
Jak działają przekładnie ślimakowe?

Przekładnia ślimakowa to typ przekładni zębatej o pionowych liniach dwóch modułów o podzielonej strukturze, współdziałających ze sobą, więc ślimaka, rotora śrubowego oraz ślimacznicy, więc koła wklęsłego z zębami śrubowymi; osie owe zlokalizowane są po drugich stronach. Przekładnia ślimakowa jest aparatem samohamownym, co może działać zarówno na korzyść, jak również niekorzyść.

 

Samohamowność może być efektem, na przykład, za małego smarowania, ale może także współgrać spośród oddziaływaniem przekładni. Przekładnie takie są wykorzystywane w celu zdobycia ogromnego przełożenia oraz niejednokrotnie stosowane są w napędach oraz motoreduktorach.

Przekładnie ślimakowe

Przekładnia ślimakowa ma to do siebie, iż między ślimakiem natomiast następnymi zwojami ślimaka występuje duży poślizg oraz dlatego ważnym elementem jest odpowiedni wybór produktów, jakie muszą być wytrzymałe nie jedynie na ogromne naciski lecz też na wycieranie i muszą cechować się jak najmniejszymi wskaźnikami tarcia. Szybkość wzajemnego poślizgu zębów jest tymże wyższa im większy kąt wzniosu mają zwoje ślimaka. Więc także ślimaki robi się ze stali do ulepszania termicznego bądź nawęglania oraz wzmacniania, również ze stali do zmieniania termicznego. Niezwykle sporadycznie oraz przy niewielkich szybkościach poślizgu można napotkać ślimaki z żeliwa.

Wartości oraz wykorzystania przekładni ślimakowych

Przekładnie ślimakowe, identycznie jak przekładnie zębate, są wykorzystywane do przenoszenia mocy, natomiast również do celów podziałowych, zarządzania itp., na ogół wszędzie tam, gdzie niezbędne jest ogromne opóźnienie bądź samohamowność. Przekładnia ślimakowa jest lepsza, kiedy należy zmienić kierunek osi pod kątem 900. Następną sprawą jest rozbieżność uzyskiwanych parametrów. Efektywność waha się od 0.7 do 0.25, natomiast oddania od 1:8 do 1:72. przy czym im większe przełożenie tymże mniejsza efektywność. Przekładnie planetarne oraz ślimakowe można wykorzystywać w kombinacji.

Przekładnie wykorzystywane w narzędziach podziałowych muszą w pierwszym rzędzie gwarantować ogromną precyzję podziału. Jednak mogą one przenosić też pewną, nieraz chociażby dosyć dużą moc (jak ma to miejsce, np.: w silniku stołów frezarek obwiedniowych bądź w silniku przeróżnego rodzaju stołów ruchomych), jednakże o konstrukcji oraz przeprowadzeniu takich przekładni stanowią przede wszystkim oczekiwania stawiane precyzji podziału.

Kacperek - dystrybutor przekładni ślimakowych.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
kacperek.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.