
W typowej instalacji dosalania, rury wykonywane są z tytanu lub innych kosztownych odmian metali. Stanowi to integralną część procesu. Teraz jednak, naukowcy stworzyli nowy materiał na rurociągi, który jest tańszy w produkcji i pozwala na odsalanie wody w krajach, które do tej pory nie mogły sobie na to pozwolić.
Zwykle, gorąca wody lub gaz pompowana jest przez rury ze stopu tytanu lub stali wysokostopowej. Orurowanie przewodzi ciepło z płynącego przez nie medium i przekazuje na ich zewnętrzną powierzchnię, sprawiając, że same stają się gorące. Gdy morska woda natryskiwana jest na gorące rury, woda odparowuje, a sól osadza się w postaci szlamu na orurowaniu.
W celu ograniczenia kosztów związanych z drogim pipingiem, naukowcy z Instytutu Fraunhofera połączyli polimery oraz miedziane mikrowłókna, które stanowią ponad 50% kompozytu. Może on być wytwarzany jako zwykłe tworzywo sztuczne, a na dodatek przewodzi ciepło podobnie jak metal.
Rury testowane są obecnie w zakładzie, gdzie podczas odsalania gaz rozgrzewano do temperatury 70 °C. Naukowcy planują podczas testów ocenić współczynnik przewodzenia ciepła oraz odporność rur na korozję.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Osłony argonowe stali wysokostopowej i tytanu
OSŁONY ARGONOWE RUR I ARAMTURY ZE STALI WYSOKOSTOPOWEJ oraz TYTANU Stale wysokostopowe (nierdzewne, kwasoodporne, żaroodporne itp. oraz stopy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-