Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-09-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-09-11
Laboratorium zenon Energy Lab jako owoc współpracy
AGH and COPA-DATA cooperation
AGH and COPA-DATA cooperation

W nawiązaniu do współpracy między firmą COPA-DATA, a Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie jako nowego członka programu COPA-DATA Partner Community, pragniemy poinformować, że firma COPA-DATA przekazała Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, sprzęt komputerowy wraz z licencjami dydaktycznymi Platformy systemowej zenon Energy Edition, na rzecz budowanego laboratorium badawczo-dydaktycznego zenon Energy Lab, zlokalizowanego w Centrum Energetyki, oraz na użytek Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii.

COPA-DATA Partner Community to program partnerski powołany w 2011 roku. Obecnie należy do niego wiele znanych firm oraz prestiżowych uczelni wyższych z całego świata. Dzięki umowie podpisanej w 2018 przez Prorektora ds. Współpracy AGH, prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa z przedstawicielem COPA-DATA Polska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dołączyła do grona członków tego programu. Jako jedna z najlepszych uczelni w całej Polsce, będąca jednocześnie nowoczesnym uniwersytetem technicznym, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oferuje coraz to nowsze kierunki kształcenia, zachowując przy tym niezbędne oraz klasyczne techniki, dzięki którym nauka i rozwój naszego kraju są na wysokim poziomie. Aktualnie, współpraca między firmą COPA-DATA, a Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, zaowocowała przekazaniem nowoczesnego sprzętu komputerowego wraz z licencjami edukacyjnymi Platformy Programowej zenon Energy Edition, na rzecz budowanego laboratorium badawczo-dydaktycznego zenon Energy Lab, zlokalizowanego w Centrum Energetyki AGH, oraz na użytek Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii. Dzięki temu zenon stanie się swego rodzaju dopełnieniem wiedzy i praktyki młodych inżynierów związanych m.in.: ze Smart Grid, digitalizacją czy Industry 4.0 (Czwartą Rewolucja Przemysłową). „To kolejny krok w partnerskiej współpracy z Akademią Górniczo Hutniczą. Po otrzymaniu propozycji stworzenia własnego Laboratorium COPA-DATA na Uczelni, nie zastanawialiśmy się długo i od razu po konsultacjach z Prezesem Alexandrem Punzenbergerem przekazaliśmy twierdzącą odpowiedź. Następnym krokiem było wyposażenie Laboratorium w jedne z najnowocześniejszych komputerów wraz z najnowszymi licencjami Platformy Systemowej zenon Energy Edition na potrzeby projektów badawczych oraz zajęć dydaktycznych." – potwierdza Tomasz Papaj – dyrektor ds. sprzedażowo-technicznych w COPA-DATA Polska Sp. z o.o.

Ciągły rozwój oraz poszerzanie horyzontów w cyfryzacji branży energetycznej

Rozwój jest jednym z istotnych elementów prawidłowego funkcjonowania jednostki ludzkiej. Dzięki zenon Energy Lab ten rozwój może zostać zapewniony. Dlaczego? Współpraca firmy COPA-DATA z Akademią Górniczo-Hutniczą przyniesie wiele innowacyjnych pomysłów, projektów realizujących koncepcję digitalizacji w energetyce oraz poszerzy horyzonty i da nowe możliwości nie tylko kadry naukowej i studentów, ale również firmy COPA-DATA i samego oprogramowania zenon Energy Edition. Istnieje możliwość wprowadzania coraz to nowszych rozwiązań technologicznych w przemyśle i energetyce, które są niezbędne do tworzenia nowej, lepszej, a na pewno nowocześniejszej rzeczywistości, a zenon i COPA-DATA są otwarci, aby wyznaczać trendy. „Nowe budowane stanowiska dydaktyczne pozwolą studentom na dostęp do najnowszych technologii, do wiedzy, która będzie przydatna w nowoczesnych zakładach, przyszłych miejscach ich pracy." - mówi dr hab. inż., prof. AGH Andrzej Bień. Tomasz Papaj dodaje: „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Katedrą Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii, dzięki której możemy bezpośrednio połączyć wiedzę ekspercką z zapotrzebowaniem przemysłu energetycznego z obopólną korzyścią.

Studenci mają możliwość poznania i nauczenia się niezależnego systemu przemysłowego wdrażanego na całym Świecie przez największe koncerny i wykorzystania go w takich aplikacjach jak m.in.: OZE (farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii, ...), automatyka podstacji, AKPiA, Centra Nadzoru, Dyspozytornie, Smart Grid, VPP, Smart City czy też Klastry Energii. Jesteśmy pewni, że dzięki tej współpracy powstanie wiele ciekawych Projektów, które przyczynią się do rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce i poprawy klimatu."

Niezwykła przyszłość zenon Energy Lab

Jako rodzinna firma nieustannie inwestująca w rozwój oprogramowania zenon oraz współpracę z jednostkami edukacyjnymi, COPA-DATA wierzy, że dzięki partnerstwu z Katedrą Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz oprogramowaniu zenon, wielu młodych inżynierów, ale również pracowników, zdobędzie dużo nowych, a przy tym również praktycznych kompetencji, które będą miały wpływ na osobisty rozwój oraz przyczynią się do kreowania indywidualnej ścieżki zawodowej. zenon Energy Edition został stworzony, aby spełniać potrzeby klienta w zakresie automatyki, zarządzania dystrybucją czy też magazynowania energii. Wspiera wiele standardów i protokołów przemysłowych takich jak m.in.: IEC 61850, IEC 61400-25, IEC 60870 i DNP3, IEC 62056-21, ICCP/ Tase.2, MS Azure. Oprócz tego zenon Energy Edition posiada wiele przydatnych funkcji i modułów m.in. Command Sequencer, Automatic Line Coloring (ALC), Process Recorder, Load Flow Calculation, State Estimator czy integrację z GIS. Zysk z korzystania z oprogramowania zenon będą zatem posiadać nie tylko młodzi inżynierowie czy pracownicy, zyska również branża energetyczna, która będzie bogatsza o projekty oparte na technologii ,,smart''.

Już teraz wiemy, że zgłaszane są pierwsze prace inżynieryjne i magisterskie z wykorzystaniem Platformy programowej zenon Energy Edition. Planowana jest również budowa nowych stanowisk na potrzeby zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem oprogramowania zenon. Oprócz tego zenon Energy Lab, a więc laboratorium badawczo-dydaktyczne, ma zostać w przyszłości połączone ze stanowiskiem badawczym budowanym w ramach projektu ERA-NET RELFlex (Renewable Energy and Load Flexibility in Small Industry). Projekt ten ma na celu opracowanie, testowanie i ocenianie nowych rozwiązań oraz zastosowanie procesów przemysłowych, które są tak bardzo istotne dla energetyki – to wszystko ma zostać zrealizowane z użyciem Platformy programowej zenon Energy Edition. Trzymamy zatem kciuki za wszystkich przyszłych absolwentów! Mamy nadzieję, że dzięki oprogramowaniu zenon, zdobędą oni ogrom wiedzy, dzięki czemu ich atrakcyjność na rynku pracy stanie się niezastąpiona.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
COPA-DATA Polska Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także