
Siemens poprawia jakość produkcji stali w Indiach. Fabryki, które wspiera przetwarzają złom żelazny oraz żelazo gąbczaste w piecach indukcyjnych.
Częściowo z powodu wahań w jakości materiałów źródłowych, stal wykonana z tych elementów posiada dużo fosforu. Sprawia to, że staje się ona krucha. Bureau of Indian Standards (BIS) określiła z tego powodu maksymalną jego zawartość w stalach konstrukcyjnych produkowanych w tej części globu.
Zwykłe metody usuwania fosforu ze stali nie mogą być stosowane w przypadku produkcji z wykorzystaniem pieców indukcyjnych. Siemens opracował, więc sposób oddzielania go ze stali w drugim etapie obróbki.
Pierwszy zakład wykorzystujący tę metodę powstanie pod skrzydłami indyjskiego producenta stali Vandana i ma ruszyć na początku 2014 roku.
Zwykle w celu związania się z fosforu, który jest zawarty w surówce, wprowadza się do pieca hutniczego wapno. Tak powstały materiał jest usuwany wraz z żużlem.
Jednakże, jak już wspomniano, metoda ta nie może zadziałać w piecach indukcyjnych. Piece te składają się z tygla otoczonego cewką. Ta cewka indukuje prąd elektryczny w żelazie, jednocześnie zwiększając jego temperaturę. W tego typu tyglu, nie jest możliwe wytworzenie wystarczająco dużej ilości dodatkowego żużlu, z którym można by usunąć resztki związanego fosforu.
W celu umożliwienia operatorom pieców indukcyjnych dostosowania się do nowych specyfikacji BIS, Siemens przeniósł technologicznie usuwanie fosforu do drugiego etapu procesu. Ciekła stal wylewana do kadzi jest tam traktowania procesami metalurgicznymi przeznaczonymi do wytwarzania stopów .
Wapno może być wpompowane w ciekłą stal, by wiązać fosfor, podczas gdy ta znajduje się w kadzi. Następnie, odpadki usuwane są z żużlem.
Siemens opracował cały system defosforyzacji, w tym mobilne kadzi i różnego rodzaju lance wprowadzania wapna. System, który ruszy niedługo pod szyldem Vandana jest przeznaczony do obsługi do 15 ton ciekłej stali .
Każdy operator pieca indukcyjnego w Indiach produkuje obecnie kilkaset tysięcy ton stali rocznie. Łącznie firmy te stanowią jedną piątą całkowitej krajowej produkcji stali.
Za pomocą nowego procesu, tamtejsi producenci będą w stanie spełniać nowe wymagania jakościowe i będą mieli dostęp do rynków stali o wyższej jakości .
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-