
Naukowcy z Yale University odkryli, że jeżeli krople cieczy są odpowiedniej wielkości, mogą sprawić, że włączone w ciało stałe uczynią je sztywniejszym. Ich odkrycie może utorować drogę do materiałów kompozytowych, które wykorzystują płyny do zapewnienia dodatkowych właściwości elektrycznych lub optycznych, a przy tym nie osłabiają materiału bazowego.
Sekret tkwi w napięciu powierzchniowym cieczy, które pozostaje takie samo niezależnie od wielkości kropli. Jeśli do budowy kompozytu wykorzystuje się te o zbyt dużych rozmiarach, napięcie powierzchniowe nie jest dostateczne, aby utrzymywać płyn w miejscu w czasie gdy na ciało działają siły mechaniczne. W rezultacie materiał się odkształca, a jego struktura zostaje osłabiona. Jeśli jednak krople są odpowiednio małe, napięcie powierzchniowe utrzymuje je w stanie nienaruszonym. To nie tylko pozwala na uniknięcie odkształcenia, ale także zwiększa wytrzymałość otaczającego ją materiału.
Prowadzony przez profesora Erica Dufresne'a zespół naukowców z Yale eksperymentował poprzez osadzenie w kawałku krzemu kropel cieczy jonowej o średnicach rzędu mikronów. Gdy tak stworzony materiał został rozciągnięty, stwierdzono że ma o 30% większą wytrzymałość niż czysty krzem.
- Okazuje się, że znaczenie napięcia powierzchniowego jest odwrotnie proporcjonalne do wielkości -powiedział Dufresne – Oznacza to więc, że znikome siły dla wielkich elementów stają się niezwykle ważnym czynnikiem dla tych mniejszych. Może to we wspaniały sposób wpływać na strukturę materiałów.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Physics.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przemysł potrzebuje pracowników – fachowcy na wagę złota
Najnowsze wyniki "Barometru Zawodów", ogólnopolskiego badania, które corocznie przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-