
Druk 3D ma szerokie zastosowania w tak z pozoru różnych dziedzinach jak medycyna i inżynieria lotnicza. Drukowane obiekty pomagają badaczom w zrozumieniu skomplikowanych konceptów.
Dokładne modele anatomiczne narządów pacjentów są nieocenione przy planowaniu i późniejszym przeprowadzaniu prób przed trudnymi operacjami.Druk 3D pomaga również w przedstawianiu niezwykle małych przedmiotów, nie widzialnych gołym okiem. Projekt 3D Pollen wykorzystuje drukowanie 3D, aby pomóc studentom i badaczom lepiej obserwować i analizować ziarna pyłku. Chociaż wielu z nas myśli o pyłkach jak o niewidzialnym wrogu, to jednak mogą nam dostarczyć wielu cennych informacji.
Stworzony przez Olivera Wilsona, doktoranta na Uniwersytecie w Reading, projekt 3D Pollen został uruchomiony jako sposób na przetwarzanie i skanowanie dokładnych modeli ziaren pyłku do wydrukowania w celu umieszczenia ich w internetowej bazie danych. Zespół Wilsona wykorzystuje laserową skaningową mikroskopię konfokalną, proces używany do uzyskiwania obrazów optycznych o wysokiej rozdzielczości, kompatybilnych z drukowaniem 3D. Te skany są następnie udostępniane online. Celem jest, by „zainteresowały naukowców, popularyzatorów, nauczycieli i szerszą publiczność, w celach informacyjnych, edukacyjnych i badawczych".
Chociaż zespół nie ma możliwości samodzielnego drukowania ziaren pyłku, to jeśli otrzyma próbkę, może ją zeskanować i wysłać do zainteresowanych. 30 modeli różnych ziaren pyłku jest już zeskanowanych i dostępnych online do pobrania, a Wilson planuje digitalizować wiele więcej.
Według strony internetowej 3D Pollen, badanie pyłku znajduje szereg zastosowań w różnych dziedzinach naukowych. Ze względu na swoją trwałość i charakterystyczne cechy mogą być one wykorzystywane do badania skutków zmian klimatycznych, jakości miodu, analiz kryminalistycznych, a nawet leków i szczepionek.
Z powodu swoich niewielkich rozmiarów ziarna pyłku są nie tylko trudne do zbadania, ale także do prezentowania. Stosowanie mikroskopów może być mylące ze względu na rzutowanie trójwymiarowego pyłku na płaszczyznę. Dzięki skanom przestrzennym, można obiekt powiększyć, wydrukować i oglądać pod każdym kątem. Drukowanie ziaren pyłku 3D pozwoli na większą łatwość w nauczaniu i prezentowaniu badań.
To nie pierwszy raz, kiedy widzimy zastosowanie druku 3D w badaniach i nauczaniu. Ta technologia jest coraz częściej wykorzystywana w szkołach nie tylko jako sposób na nauczanie praktycznych umiejętności, ale także jako pomoc w wizualizacji skomplikowanych koncepcji.
(SW)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- 3dnatives.com; Grafika: sml.snl.no

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zwiększenie sprzedaży dzięki atrakcyjnej etykiecie? Sprawdź kolorowe drukarki...
Kolorowe etykiety aplikowane na szklane opakowania pozwalają producentom napojów wyróżnić się na tle konkurencji. Przyczyniają się do budowania...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-