
Na targach IMTS w Chicago wystawiono pierwszy na świecie samochód wykonany prawie całkowicie dzięki technikom addytywnego wytwarzania (AM).
Samochód został zaprojektowany przez Local Motors i wytworzony we współpracy z Oak Ridge National Laboratory przy użyciu technologii BAAM (Big Area Additive Manufacturing Machine).
Bazowy materiał wykorzystany w projekcie to wzmacniane włóknem węglowym tworzywo ABS. Auto o wdzięcznej nazwie Strati (z włoskiego „warstwy") to elektryczny pojazd, który waży niespełna 680 kilogramów i może osiągnąć maksymalną prędkość 65 km/h. Jedno ładowanie pozwala przejechać mu 190 kilometrów.
Technologia BAAM jest w stanie drukować z wydajnością 20 kilogramów na godzinę. Strati powstał natomiast w ciągu sześciu dni. Wcześniejszy model samochodu, który w mniejszym stopniu korzystał z technik AM, Urbee Jim Kor 2 „drukowany" był przez ponad 2500 godzin.
Niezbędna elementy, których nie udało się wydrukować pochodzą od różnych poddostawców. Inżynierowie nie ukrywają, że w pracach pomogły im podzespoły głownie ze stajni Renault.
Według procenta, pojazd ma szansę na komercyjny sukces. Przewiduje się, że koszt sprzedaży auta na terenie USA wyniósłby od 18 do 30 tysięcy dolarów w zależności od wersji wyposażenia.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-