
Układ krwionośny nie przestaje zaskakiwać. Tym bardziej naukowcy, którzy nad nim pracują. Niedawno udało im się stworzyć samonaprawiający się polimer, który wzorowany jest właśnie na ludzkim systemie. Praca badaczy Z Uniwersytetu Illinois jest ze swej natury przełomowa, ponieważ dzięki regeneracji i dostarczaniu dodatkowej substancji możliwe jest łatanie sporych ubytków.
Naukowcy od dawna interesowali się materiałami naczyniowymi i w nowym projekcie zawarli swoje głębokie doświadczenie z nimi związane. Dzięki opracowaniu rozkładających się włókien są w stanie tworzyć struktury z siecią kapilar, która opiera się na wspomnianej analogii do układu krążenia. Dzięki takiej sieci możliwy jest transport czynników naprawczych dwoma równoległymi naczyniami, pozwalając na imponujące wyniki regeneracyjne.
Zasadniczym problemem, z którym uporali się badacze jest grawitacja. Udało się to poprzez niemal natychmiastowe żelowanie mieszanych substancji tworzących docelowy polimer. Gdyby nie to, substancje te byłyby w naturalny sposób odprowadzane z miejsca uszkodzenia. Proces ten jest w pełni kontrolowalny.
Prezentacja możliwości nowego materiału miała miejsce na bazie termoplastów i durometrów, które są najczęściej spotykanymi tworzywami sztucznymi w przemyśle. Niestety do komercjalizacji technologii jeszcze długa droga. Oby naukowcy pokonali ją bez większych przeszkód.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zarządzanie produkcją od A do Z
Współczesne przedsiębiorstwa zmagają się z koniecznością panowania nad szeregiem różnych działań i procesów wytwórczych, co wymaga planowania i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-