Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-08-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-08-20
Nowe chłodziwo w obróbce skrawaniem
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Rząd Wielkiej Brytanii w ramach ogłoszonej w lipcu 40-milionowej inwestycji w zaawansowane technologie jądrowe Nuclear Innovation sfinansuje nowy projekt. Będzie on miał na celu opracowanie przyjaznej dla środowiska techniki obróbki komponentów jądrowych, co zmniejszy koszty i ryzyko oraz skróci czas realizacji.

Realizacją zajmą się Nuclear Energy Components (NEC) oraz Nuclear AMRC. Pierwsza firma specjalizuje się w metalowych komponentach dla przemysłu jądrowego, m.in. w tych ze stali nierdzewnej dla zespołów paliwowych wykorzystywanych w brytyjskiej flocie zaawansowanych reaktorów chłodzonych gazem. Standardowo są one obrabiane przy zastosowaniu chłodziwa na bazie emulsji. Powoduje to powstanie znacznej ilości odpadów.

Z kolei naukowcy z Nuclear AMRC w ciągu ostatnich kilku lat prowadzili badania nad nadkrytycznym dwutlenkiem węgla jako alternatywnym chłodziwem. Łączy on w sobie cechy płynu i gazu, dzięki czemu jest wyjątkowo skuteczny w odprowadzaniu ciepła.

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy zajmujący się obróbką skrawaniem w Nuclear AMRC badali nadkrytyczny dwutlenek węgla jako alternatywne chłodziwo, samodzielnie lub w połączeniu z minimalną ilością smaru (MQL).

David Greenan, dyrektor sprzedaży NEC, powiedział: „Stosowanie nadkrytycznego CO2 jako środka do obróbki skrawaniem daje nam możliwość zwiększenia produktywności przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu wpływu naszego procesu produkcyjnego na środowisko."

NEC będzie współpracować z AMRC w celu opracowania obrotowego złącza gazowego do modernizacji jednostki chłodzącej CO2 w starszych obrabiarkach. Powinno tu usunąć bariery w łańcuchu dostaw. Ponadto, skupiać się będą także na modelowaniu skutków finansowych przyjęcia nowego sposobu chłodzenia.

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pesmedia.com; machinery.co.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także