Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-09-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-09-02
Nowe i zindywidualizowane frezowanie
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Fraunhofer pracują nad robotami przemysłowymi, dzięki którym procesy produkcyjne mają stać się bardziej opłacalne. Koncentrują się na opracowaniu nowej kinematyki do frezowania lekkich materiałów, metali i stali.

Już wkrótce zakłady produkcyjne będą musiały być bardziej wydajne i wszechstronne, gdyż klienci coraz częściej żądają niestandardowych i zindywidualizowanych produktów. Jednocześnie wyzwanie dla nich stanowi opanowanie rosnących kosztów. Rozwiązaniem z wyboru pozostają wciąż obrabiarki, które nadają przedmiotom odpowiedni kształt. Roboty przemysłowe nie byłyby w stanie ich zastąpić ze względu na brak wystarczającej precyzji.

Szczególnie trudnym zadaniem jest używanie robotów do frezowania. Wynika to z faktu, że pracownicy produkcyjni muszą przestrzegać bardzo wąskich norm produkcyjnych za każdym razem, gdy obrabiają lekkie materiały, takie jak aluminium lub włókno węglowe, a także metale i stal. Tym samym, trudno jest ich zastąpić robotami.

Być może jednak niedługo sytuacja ta się zmieni. W ramach projektu badawczego Fraunhofer naukowcy pracują nad robotem przemysłowym przeznaczonym do precyzyjnego frezowania. Przechodzi on od punktu A do punktu B obrabianego elementu, wykonując liniowy ruch. "Symulacje, które przeprowadziliśmy podczas fazy projektowania, wskazują, że możemy osiągnąć dokładny cel plus/minus 0,1 milimetra." - wyjaśnia Sascha Reinkober z Fraunhofer.

Tak wysoką precyzję można uzyskać dzięki koncepcji napędu dla poszczególnych osi. Wykorzystywane są częściowo napędy bezpośrednie, które są znacznie „sztywniejsze" podczas pracy niż dzisiejsze zaawansowane technologicznie przekładnie. Robot jest również wyposażony w sterowanie cnc dla obrabiarek oraz aktywny system kontroli wibracji.

Naukowcy chcą ukończyć swój funkcjonalny prototyp do końca 2018 roku. Ich innowacyjny robot frezujący może mieć szeroki zakres zastosowań - w tym obróbkę dużych struktur, takich jak kadłuby czy elementy do turbin gazowych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
fraunhofer.de/en; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także