
W przyszłości, węglowe nanomembrany będą w stanie działać jako niezwykle wydajne filtry. Bardzo cienka warstwa takich cząstek będzie mogła odseparować od siebie nawet gazy, na przykład filtrując toksyny z powietrza. Obecnie podstawowe badania skupiają się na sposobie ich wytwarzania.
Zespół badawczy pod wodzą profesora Armina Gölzhäusera z Uniwersytetu w Bielefeld opracował właśnie nową technikę produkcji nanomebran. Zaletą metody jest to, że pozwala na produkcję różnego rodzaju powłok, które są na dodatek o wiele cieńsze niż dotychczas opracowane. Dzięki nowemu procesowi, naukowcom udało się stworzyć aż 12 różnych nanomembran.
Ponad dziesięć lat temu, profesor Gölzhäuser stworzył podwaliny dla aktualnego rozwoju i produkcji tego typu materiałów z bifenylowych cząsteczek. Z najnowszych badań wynika, że te same efekty można osiągnąć, pracując z innymi cząstkami.
„Dotychczas udawało nam się wyprodukować nanomembrany wielkości kilku centymetrów kwadratowych. Jednak, dzięki nowemu procesowi możliwe jest tworzenie powłok, których powierzchnię liczymy w metrach kwadratowych.", powiedział naukowiec.
Dzięki mikroskopowi elektronowemu, możliwe jest wykonanie membrany o dokładnie zaplanowanych rozmiarach i właściwościach. Dotychczas było to niemożliwe. Co ciekawe, z nanomembran możliwe jest wytworzenie grafenu. Z pewnością profesor i jego zespół nie poprzestaną na tym, co już osiągnęli, otwierając przed nanomembranami nowe zastosowania.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rdmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-