
Poddając stop stali modyfikacji na poziomie nanoskali, naukowcy z Pohang University of Science and Technology w Korei Południowej stworzyli nowy materiał, który posiada wytrzymałość stali i masę stopu tytanu. Nowy stop wykonany z amalgamatu stali, aluminium, węgla, manganu i niklu może okazać się tanią i łatwo dostępną alternatywą dla drogich i lekkich materiałów.
Poprzednie badania nad lekkimi stalami skupiały się na znalezieniu odpowiednich proporcji w mieszance stali i aluminium. Niestety zawartość glinu źle wpływa na jej plastyczność, co powoduje rosnącą podatność na złamania.
Próbę pokonania tej poważnej przeszkody podjął zespół badawczy z Korei Południowej. Dzięki nowoczesnym technikom równomiernie rozłożył wokół ziaren stali nanometrowej wielkości związki międzymetaliczne B2 (amalgamaty dwóch metali o równej liczbie atomów). Taka próba była już podejmowana w przeszłości, jednak bez większych rezultatów, a nawet przyczyniała się do niszczenia macierzystej struktury stali. Naukowcy wyciągnęli z tego doświadczenia lekcję i dodali do mieszanki nikiel, który pozwolił zwiększyć ciągliwość stali stopowej i w pełni skorzystać z możliwości jakie niosą ze sobą związki B2.
W wyniku tych badań możliwe stało się tworzenie trwałych i lekkich i związków sferoidalnej stali. Naukowcy zamierzają współpracować z POSCO (Pohand Iron and Steel Company) podczas próby masowej produkcji materiału.
Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy komercjalizacja nowego materiału jest możliwa. Jednak koncepcja wytwarzania lekkich dzięki tak podstawowemu składnikowi, jakim jest żelazo jest wielce obiecująca. Stal o takich parametrach może wyprzeć z lekkich konstrukcji stopy aluminium.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-