Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2012-01-25 | Ostatnia aktualizacja: 2012-01-25
OPEN MIND stawia na obróbkę powierzchniową

OPEN MIND stawia na obróbkę powierzchniową
Około 90% wszystkich CAMowskich strategii bazuje na dwóch głównych kierunkach – osi Z wrzeciona oraz na kierunku prostopadłym do niej. Jest to idealne rozwiązanie do płaskiej obróbki.
Wiele części, jednak, takich jak chociażby silniki odrzutowe, czy obudowy pomp, mają geometrię bardziej zbliżoną do krzywoliniowej. Dotychczas rozwiązaniem była obróbka 5-osiowa, ale proces CAM składał się z wielu zadań i czynności przygotowawczych programu. W konsekwencji programista musiał zmierzyć się z programowaniem wielu odrębnych regionów oraz poświęcać uwagę na zakresy, w których porusza się narzędzie i na orientację ostrza. To wszystko powodowało, że program wyjściowy był bardzo złożony i pamięciożerny. OPEN MIND jest pierwszym dostawcą rozwiązań CAM, który przygotował strategię specjalnie do obróbki powierzchniowej opartej o odsunięcie konturu.
Nowa strategia opiera się o prostą translację zakrzywionej powierzchni w standardową powierzchnię, pozwalając narzędziu stykać się z nią w każdym punkcie pod kątem 90 stopni. Standardowa płaszczyzna jest niejako obracana i pozwala to na tradycyjną obróbkę w osi Z. Techniki offsetowania sprawdzają się w zarówno cztero- jak i pięcioosiowych rozwiązaniach.
Pozwala to na generowanie kodu NC w łatwy i szybki sposób. „W przykładowo obrabianych częściach, które obrabiałem z użyciem tej strategii, czas programowania skrócił się z około dwóch, trzech godzin – do kilku minut. W jednym z przypadków, czas potrzebny na zaprojektowanie procesu obróbki zmalał aż 60-krotnie. To jest naprawdę milowy krok w obróbce.”, wyjaśnia Peter Brambs, menadżer produktu w OPEN MIND.
Nowe podejście idealnie nadaje się do każdego z rodzajów obróbki ubytkowej – spotykanych przy tworzeniu form i narzędzi, jak również obróbki korpusów turbin, elementów konstrukcyjnych w lotnictwie, formach opon, etc.
Ponieważ narzędzie prowadzone jest prostopadle do powierzchni, po obróbce z wykorzystaniem tej strategii nie ma prawie żadnych podtopień. Kieszenie i profile mogą być obrabiane łatwo i czysto. Strategia pozwala na używanie wszystkich rodzajów frezów – od wykańczających, przez kulowe, aż po stożkowe. Kąt natarcia konkretnego narzędzia jest obliczany samodzielnie przez program.
Według Petera Brambsa: „Wyniki takiej obróbki cechują się wyjątkową jakością. Ścieżki narzędzi są płynne i łagodne, nie wykazując tym samym efektu stopniowanej powierzchni.”
Co więcej, strategia ta może być łączona ze strategią hyperMAXX do wydajnej obróbki zgrubnej i zapewnia optymalne prowadzenie ścieżek narzędzi z maksymalnym współczynnikiem wydajnościowym.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- machinetoolsdirect

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest obróbka skrawaniem i jakie materiały można do tego użyć?
Obróbka skrawaniem to jedna z najważniejszych technik produkcji dużych oraz małych, precyzyjnych elementów, stosowana w przemyśle metalowym i nie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-