Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-09-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-06
Oprogramowanie MIT zwiększa możliwości Rapid Prototyping
Modele nosorożców wydrukowane w technologii Spec2Fab
Modele nosorożców wydrukowane w technologii Spec2Fab

Chociaż technologia druku 3D postępuje w zawrotnym tempie, większość drukarek wciąż może drukować ciężkie elementy wyłącznie z jednego materiału. To wystarczające, jeśli od detalu wymagamy tej samej gęstości w całej jego objętości. Jednak nie wszystkim to odpowiada. Z pomocą przychodzi im zespół informatyków z MIT, który stworzył bardzo ciekawe oprogramowanie.

Oczywiście istnieje już hardware, który pozwala drukować z wielu materiałów, jednak bardzo dużym wyzwaniem jest przeanalizować model 3D i napisać instrukcje, które umożliwią wydrukować warstwy w odpowiedni sposób – chociażby, zachowując odpowiednie właściwości składowych materiałów, np. elastyczność drukowanych włosów.

Dotychczas, druk Multimaterial przysparzał wielu kłopotów. Drukarce musieliśmy dostarczyć model wysokiej rozdzielczości z jednoznacznym określeniem wszystkich warstw, kolorów, rodzaju powierzchni, etc. Oznaczało to ogromne ilości danych niezbędnych do wydrukowania pojedynczego małego obiektu.

Aby uprościć proces, zespół naukowców opracował oprogramowanie wykorzystujące tzw. fablety, będące odpowiednikiem shaderów w renderingu. Dzięki nim możliwy jest jasny podział warstw drukowanego elementu z uwzględnieniem technologii Multimaterial. Dzięki oprogramowaniu OpenFab, porcja danych wysyłanych do drukarki jest zminimalizowana.

Należy stwierdzić, że niezwykle ciężko określić, jakim materiałem ma być każdy pojedynczy voxel (pojedyncza kropla budulca modelu). Aby rozwiązać, problemy z tym związane, zespół badaczy opracował technikę druku Spec2Fab, która tłumaczy wymagania użytkownika na konkretne instrukcje dla drukarki.

Łatwiej jest określić, że materiał ma być elastyczny, niż materiały, z jakich ma być wykonany. Technologia Spec2Fab pozwala zarówno na optymalizację kodu maszynowego drukarki, jak i jest przyjazna dla użytkownika.

Poniższe wideo przedstawia możliwości oprogramowania.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :