Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-07-15 | Ostatnia aktualizacja: 2010-07-15
Prace naukowców nad poprawą wytrzymałości wierteł

Prace naukowców nad poprawą wytrzymałości wierteł
Najwyższej klasy wiertła otrzymywane są w procesie spiekania proszków węglika wolframu oraz kobaltu, podczas którego tworzy się solidny szkielet ziaren węglika wolframu otoczony wytrzymałą fazą łączącą składającą się z kobaltu. Kluczowe znaczenie dla wytrzymałości materiału ma rozmiar ziaren. Dlatego, aby uzyskać wytrzymały materiał konieczna jest umiejętność kontrolowania wzrostu ziaren podczas spiekania. Dzięki kombinacji metod eksperymentalnych i teoretycznych naukowcy dysponują obecnie wiedzą jak podczas procesu spiekania kontrolować strukturę materiału w najmniejszych detalach, nawet w skali atomowej.
Wzrost ziaren może być znacząco zahamowany poprzez domieszkowanie, a więc dodawanie niewielkich ilości obcych substancji, np. metali do mieszaniny, która ma być poddana spiekaniu. Przykładowo niewielkie ilości wanadu mogą zahamować wzrost ziaren węglika wolframu dziesięciokrotnie – z rozmiaru rzędu µm do 0,1 µm.
Naukowcy z Grenoble odkryli za pomocą mikroskopu elektronowego o wysokiej rozdzielczości, że w domieszkowanym materiale mogą powstawać bardzo cienkie warstwy, o strukturze sześciennej, grubości 2 atomów, którymi pokryte są ziarna węglika wolframu. Z kolei w Chalmers za pomocą tomografii atomowej udało się zanalizować granice międzyfazowe atom po atomie.
Odkryte supercienkie warstwy mogą ograniczać wzrost ziaren, ale nadal nie wiadomo w którym momencie wzrostu ziaren one powstają. Niestety mikroskopia elektronowa nie nadaje się do tego, aby ją zastosować do obserwacji procesu spiekania. Z obliczeń teoretycznych wynika, że warstwy te mogą występować nawet w wysokich temperaturach spiekania. W takich warunkach duże ziarna połączone z cienkimi warstwami domieszki są niestabilne, natomiast układ stabilizowany jest przez silne oddziaływania pomiędzy atomami domieszki a fazą spajającą składającą się z kobaltu.
Prace naukowców skoncentrowane są na poznaniu oddziaływań międzyfazowych pomiędzy wymienionymi składnikami spieku. Część teoretyczna oparta jest na teorii funkcjonałów gęstości (mechanika kwantowa).
Dotychczasowe prace wykonane zostały w ramach projektu sponsorowanego przez Szwedzką Radę Naukową oraz przedstawicieli przemysłu – firmy Sandvik i Seco Tools, we współpracy z zespołem naukowym z Grenoble.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Metal-Powder

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Węgliki - niezwykłe metale tnące stal!
Przemysł wiele zyskał od czasu produkcji stali szybkotnącej na początku XX wieku. To dzięki niej, konstruktorzy mieli do dyspozycji stop, który...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-