
Zespół chemików z Uniwersytetu w Melbourne w Australii odkrył prostą technikę powlekania, która wykorzystuje jedynie kwas taninowy oraz jony żelaza. W artykule opublikowanym przez Science, badacze opisują, w jaki sposób, dodając do siebie cząsteczki kwasu oraz jony żelaza uzyskują wodny roztwór tworzący spontanicznie powłoki. Warstwa pokrywa inne materiały bez potrzeby wymuszonego nanoszenia.
Kwa taninowy należy do wielkiej rodziny fenoli – samotworzących się materiałów biologicznych. Zalicza się do niej ligninę, znajdująca się w drewnie oraz melaninę, którą odnajdziemy w ludzkiej skórze. Tanina jest obecna w winie i brązowych skórach zwierzęcych. W nowych badaniach naukowcy postarali się wykorzystać jej naturalną zdolność do pokrywania różnych powierzchni.
Kiedy kwas taninowy rozpuszczony jest w wodzie, ma tendencję do pokrywania innych elementów – metalu, tworzyw sztucznych, czy nawet wirusów. Wykorzystano wiedzę o tym, domieszkując roztwór wodny jonami żelaza, które, przyklejone do cząsteczek kwasu, utworzyły cienką warstwę.
Badania są niezwykle ważne, ze względu otwarcia drogi do dalszych badań nad miękkimi materiałami, wykorzystywanymi przede wszystkim w medycynie. Nie trudno wyobrazić sobie kapsułki chronione taką powłoką, która w żołądku pacjenta pod wpływem określonego pH rozpuszcza się, uwalniając lek.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
FANUCI – optymalne rozwiązanie do manualnego spawania laserowego
FANUCI jest marką własną firmy Centrum Maszyn CNC. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z liczącymi się producentami z branży...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-